Helt skørt: 12.000 vil kaste hveder på Christiansborg på Store Bededag

Blev du også forarget, da du hørte, at den nye regering vil have danskerne til at gå på arbejde på Store Bededag?
Og vil du gerne udtrykke din utilfredshed og forsøge at stoppe afskaffelsen af helligdagen?
Så er du ikke den eneste.
Lige nu spreder en anderledes – og måske lidt skør – begivenhed sig på Facebook, og tusindvis ser ud til at overveje at deltage.
Begivenheden hedder “Kast hveder på Christiansborg på sidste store bededag”, og det er i alt sin enkelthed lige netop, hvad der opfordres til.
Med et glimt i øjet vel at mærke.
Større interesse end forventet
Den korte event-beskrivelse lyder: “Vi protesterer mod regeringens afskaffelse af store bededag: Kom og kast hveder på Christiansborg. Medbring hveder og kastearm.”
Arrangøren er Anna Sofie Ebsen Mittet, som MigogKbh har været i kontakt med.
På spørgsmålet om, hvordan idéen til begivenheden opstod, lyder svaret, at det var noget, hun fandt på for sjov sammen med vennerne.
“Da vi så regeringsudspillet, kom vi sådan til at fnise over tanken om at kaste hveder på Borgen i protest,” fortæller Anna Sofie Ebsen Mittet og tilføjer:
“Det var min forventning, at fire af mine venner ville grine over det, men det viste sig så, at der var lidt flere, der syntes det var morsomt.”
I skrivende stund er 12.400 personer interesseret i begivenheden på Facebook.