Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Månedens must-try: Alle foodies strømmer til denne nye café

cabin-2-1024x768
Foto Mathilde Mågård Hansen

Det er blevet tid til endnu en omgang af Månedens must-try, som hver måned fokus på en restaurant, café, bageri eller måske en bar, som er ‘the place to be’ her i København.

For når noget hitter eller trender i København, er det helt sikkert værd at tjekke ud, og hvem har egentlig bedre smag end de kvalitetsbevidste københavnere?

Tidligere har Månedens must-try både været anmeldernes yndlingsrestaurant, en italiensk restaurant, der på rekordtid har stjålet københavnernes hjerter og en cremet pastaret tilberedt i et gigantisk ostehjul.

Denne gang skal vi en tur på café.

I Indre By er der nemlig åbnet et nyt sted, som samtlige foodies allerede strømmer til.

Foto Mathilde Mågård Hansen

Åbnet af kendte folk

Er du glad for mad (og vin) samt bare en lille smule kendt i den københavnske restaurationsbranche, så er det umuligt ikke at have hørt om Bar Vitrine.

Den ultra-hypede vinbar på hjørnet af Møntergade og Vognmagergade i Indre By er åbnet af designfirmaet Frama, Niels Strøyer Christophersen, som i denne omgang er gået sammen med Riccardo Marcon (medejer af Barabba og Propaganda) og kokken Dhriti Arora, som har en fortid hos Noma.

Det er bare noget københavnerne gerne vil have, så vi forstår da godt, at folkene bag er redet videre på den bølge og åbnet endnu et sted sammen.

Navnet er Cabin, og det er en lille café på Store Kongensgade, som har åbent alle ugens dage fra kl. 8 til 16.30, så her handler det mere om fornuftige dagstimer fremfor vin og sene aftener.

Foto Mathilde Mågård Hansen

Next level åbent køkken

Måske du bed mærke i det med ‘lille’ café, og det er ingen joke.

Lokalet er bestemt ikke verdens største, og for at gøre det endnu mere intimt, laves al maden faktisk også i selv samme lokale.

Ja, det er næsten lige før, du kan få deres ovn som nabo, men så kan man virkelig også følge med i det hele.

Der er helt sikkert noget charmerende over det, men det er nok ikke den eneste grund til, at folk kommer her.

Foto Mathilde Mågård Hansen

Unikke retter

Træt af de sædvanlige caféretter?

Perfekt, dem er der ingen af her.

I stedet finder du bl.a. en toast med paneer, crepe med masala aloo og æbleskiver med honning på små, nuttede tallerkener.

Alle retter, som er spækket med dejlige, varme krydderier og virkelig smagt godt til – og så gør det bestemt ingenting, at menuen er helt anderledes end så mange andre steder her i byen.

Du finder Cabin på adressen Store Kongensgade 32 blot et par minutters gang fra Kongens Nytorv.

Se mere på deres hjemmeside her.

Hvad: Cabin
Hvor: Store Kongensgade 32, 1264 København K
Hvornår: Åbent alle ugens dage fra kl. 8-16.30

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.