Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Øl-guide til København: Bryggerier, gastronomi og øl-nørderi i lange baner

Af Henrik Thierlein
Barr Ølbar på Christianshavn. Foto: Daniel Rasmussen
Barr Ølbar på Christianshavn. Foto: Daniel Rasmussen

København er et mekka for ølentusiaster og jer, der bare er glade for en stor kvalitetsfad med skum produceret lokalt i byen eller rundt om hovedstaden. Listen er lang, meget lang, og der er steder for enhver både med og uden mad til ølhundene.

“Snør traveskoene og gå på opdagelse rundt på den Københavnske ølscene”, lyder opfordringen fra gæsteskribent Henrik Thierlein – en sand københavner- og danmarkskender og tidligere international pressechef hos Wonderful Copenhagen.

I dag rådgiver han i turisme, presse og gastronomi, er en ølhund – og sikker på, at København er Europas største øl-hovedstad pga. den underskov af mikrobryggerier i og rundt om byen, som virkelig brygger kvalitetsøl.

Du kan læse flere af hans guides til København og resten af landet her.

Når vi denne gang giver ordet til Henrik Thierlein, kommer han med tips til et hav af steder, der serverer de gyldne dråber og listen er opdelt i barer og bryggerier i København og rundt på Vestegnen.

Og lige for at toppe det hele, så er der en liste med ølsteder rundt om København for en udflugt for mad og drikke. 

Amager Bryghus Taproom Nørreport. Foto: Amager Bryghus

Midtbyen – Kongens Bryghus, Barr Ølbar, brewpub og taprooms indenfor voldene

Vi starter i midtbyen, hvor det hele startede. Her bryggede Christian 4. øl til hans soldater og den kongelige husholdning i Kongens Bryghus.

I dag producerer Carlsberg KB-øllen men du kan sagtens besøge det pragtfulde bryghus på Slotsholmen tæt på Christiansborg og det Kongelige Bibliotek, som i dag huser Kongernes Lapidarium.

Under hvælvingerne står over 380 skulpturer af sten og gips, indsamlet fra kongelige haver, pladser og slotte. 

Turen fortsætter nu med et lille sidespring over til Christianshavn, hvor Ølbaren på Barr har plads til 30 gæster, og når vi taler øl og mad, kan vi slet ikke komme udenom denne lokation i Nomas gamle lokaler ved havnen.

Inspireret af traditionerne fra Nordsøregionen – det vil sige fra Nordsøen og Det Baltiske Hav – og bag gryderne står legenden Thorsten Schmidt med køkkenet, han med egne ord kalder Nordsøkøkkenet. Nok det bedste menukort i byen når vi taler ølbarer. 

Vi fortsætter bryggerhistorien og er tilbage ved Frederiksholms Kanal, som leder os til Brolæggerstræde, hvor Carlsbergs grundlægger I. C. Jacobsen nogle hundrede år senere afprøvede hans første øl i Bryggergården i nummer 5. Gå forbi og se mindetavlen over porten inden det eneste bryggeri i dag inde for Københavns Volde nemlig Brewpub – Bryggeri, Pub og Restaurant besøges.

Jeg er nu på vej mod Nørreport, så jeg fortsætter via Kultorvet for turens anden stop i midtbyen. Her på torvet ligger Skaal på førstesal og frister med 48 fadølshaner. Her møder jeg et par, der lige er kommet fra Taphouse i Lavendelstræde og som kunne fortælle, at der var hele 61 fadølshaner med skiftende kvalitetsøl. Det bliver en lang aften kan jeg mærke…

På turen over Dronning Louises Bro til Nørrebro stopper jeg for en øl tæt på metroen til Amager. Og for ikke at tage helt derud, så er der ganske smart etableret et Amager Bryghus Taproom ved Nørreport station.

Er du i retning Islands Brygge med metroen senere, ja så er der også et taproom her, og smutter du hele vejen til Amager, så findes der både butik og mulighed for smagninger på selve bryghuset.

Too Old To Die Young i Ravnsborggade Foto: Theis Mortensen

Nørrebro – gå til fods mellem seks gader og tank op med god craft øl og barsnacks 

Nørrebro er et rigtigt øl-hood og nemt at gå rundt i til fods, så jeg har lavet en liste over mine favoritsteder, som tæller gaderne Guldbergsgade, Elmegade, Griffenfeldsgade, Ravnsborggade, Rantzausgade og Jagtvej.

Snart genåbner også Nørrebro Bryghus’ restaurant i jernfabrikken i Ryesgade.

Nørrebro – syv gader – syv barer

Tapperiet Brus – smukkeste lokale med gourmet snacks, bao buns og burgers i deres brewpub. 32 haner med TO ØL, som startede deres craft øl-eventyr her.

Ølbaren i Elmegade med sloganet: Vi har helt sikkert en øl du ikke ka’ li’! 

Ølsnedkeren i Griffenfeldsgade med 12 haner fra bryggeriet i Gørløse

Too Old To Die Young i Ravnsborggade er deres flagship taproom

Nørrebro Bryghus i Ryesgade genåbner snart i nye klæder og med ny restauratør i den gamle jernfabrik og med Nørrebro Bryghus på hanerne

Kølsters Tolv Haner i Rantzausgade med bl.a. økologisk øl fra bryggeriet i Humlebæk. Antal af haner gætter du aldrig

People like us Beer Bar på Jagtvej og kontraktbryggeri med en social agenda

Selma. Foto: Privat

Mikkeller: Craft øl-navnet ingen kan komme udenom – smørrebrød, BBQ, schnitzel og bajer 

Mikkeller er historien om to enæggede tvillingebrødre med navnene Mikkel og Jeppe, som revolutionerede den danske ølscene og, som Carlsberg-brandet, gjorde dansk øl til et verdensnavn.

Over hele Europa og Asien findes der barer med de kendte Mikkeller etiketter, men i København findes det største antal af steder med øllet, der gjorde Danmark berømt blandt ølnørder.

Jeg har samlet mine favorit Mikkeller-steder og forvent ikke kun øl, men også smørrebrød hos Selma, ølbutik i Torvehallerne, BBQ Taxas style i Kødbyen og legendariske Færgekroen i Tivoli med traditionelt dansk køkken – nu med en kvalitetsoverhaling på både spise- og ølkort. Listen er lang.

Mikkeller – otte ikoniske steder med mikrobryg, smørrebrød, BBQ, øl-butik og barer

Færgekrogen i Tivoli – alt det gode fra det gammeldags danske køkken med udsigt til Tivoli-søen

Selma – twistet smørrebrød i Bib Gourmand kategori i Michelin-guiden lavet af svenske Magnus

Warpigs Brewpub – bryggeri med op til 250.000 liters produktion og Europa røgrekord  i BBQ kød – 2 ton i døgnet! Intet sted i Danmark med Texas style Barbecue – største Mikkeller location of all times og som en af  BeerWalks Christofffers guider siger: ”If beer and BBQ is the religion – this is the church”

Mikkeller & Friends Bottle Shop Torvehallerne – take away ølbutik i Københavns madmekka

Baghaven – mikrobryggeri og bar på Refshaleøen med havudsigt

Mikkeller Bar Viktoriagade – Vesterbro kælderbar, hvor det hele startede

Mikkeller & Friends Bar – hyggelig kælderbar i Stefansgade på Nørrebro med hipsterfaktor

Koelschip Cycling Café – belgisk style spontangæret lambic øl i kælderen ved siden af ovennævnte

BeerWalks i Kødbyen: Foto: BeerWalks.dk

Beerwalk – 2 timers tour de København med engageret guide og forfriskninger undervejs

BeerWalks er for dig, der vil have motion til fods, mens du oplever Copenhagen Craft BeerWalk på Vesterbro, Nørrebro og Indre By.

Hør (røver)historier og smag god craft øl mens Christoffer, som er manden bag konceptet, og hans dedikerede guider viser rundt i 2,5 time.

Mikkeller Craft BeerWalk er også en mulighed for fans, og turen Amager Krimi Craft BeerWalk tager dig rundt og oplever den bydel, der har lagt asfalt til mest kriminalitet som Christoffer udtaler, mens talen falder på Blekingegadebanden, Amagermanden og politimorderen Palle Sørensen.

Al den rædsel glider heldigvis bedre ned med et glas kold øl mens lokalhistorikerne Bjarne eller Rune Fey fortæller. 

Turene foregår hele året i København og Aarhus, og som noget nyt kommer Odense og Aalborg med på ølvognen fra i år, og skulle du få lyst til en øloplevelse, ja så er der gang i bryggen og historierne på Bornholm og Tórshavn i sæson. Skál.

Bootleggers Craft Beer Bar. Foto: Privat

Frederiksberg byder på eget bryghus, legendarisk vinstue og fire ølbarer 

Frederiksberg Bryghus under Frederiksberg Rådhus brygges seks øl og her er mulighed for ølsmagninger for op til 10 personer.

Prøv en kold Frederiksberg Rådhus Special på byens plads hos Rådhuskælderens Bar & Spisested.

Frederiksberg – fem på stribe 

Vinstue 90 – kommunens legendariske vinstue på Gammel Kongevej med det store udvalg af flaskeøl og den berømte slow beer. Hvis væggene kunne tale… 

Berlin Bar – “Ich bin ein Berliner” sagde J. F. Kennedy under sit besøg i den tyske hovedstad – jeg siger ”Bitte ein Bit(burger)” her på hele byens tyske ølbar. 120 flaskeøl og 16 Bier vom Fass fra Forbundsrepublikken

Bootleggers – mørk bule med god craft øl fra hele landet og gratis popkorn på Falkoner Allé og fire andre steder i byen. Medbring gerne naboens brændefyrede moderne pizzaer med attitude fra The Pizza Bro

Frederiksberg Ølbar – Berlin Bars fætter på Falkoner Allé her i den hedengangne Van Gogh Bodega – her kommer du verden rundt på fadølsanlægget, men stedets juvel er det flotte flaske- og dåsekort

Maxim Pivo Bar – Åboulevarden 27, hvor Himmeriget tidligere lå, er Østeuropa flyttet ind både på fad, på flaske, på snackkortet og bag baren. Håndbrygget øl fra Baltikum til Balkan

ÅBEN – Brewery, Tank Bar & Restaurant. Foto: ÅBEN

Vesterbro – Mikrobryggerier med egne restauranter og kælderbarer med kant

Arbejderbydelen Vesterbro har lagt brosten til mange brune værtshuse gennem tiderne.

Men med de senere 10-15 års hipster-faktor er bydelen tæt på Tivoli, Hovedbanegården og Halmtorvet gået hen og blevet et godt sted at få sin lyst til craft øl styret.

Viktoriagade har to steder, Kødbyen ved Halmtorvet har bryggeri med både mad og øl, og så har Tivoli ud til Vesterbrogade Danmarks første mikrobryggeri still going strong.

Vesterbro – Kødbyen og Tivoli og steder midt imellem 

Dia’legd Ølbar i Viktoriagade overfor Mikkeller Bar – engang den fynske ambassade – nu det bedste craft øl fra hele landet

ÅBEN Brewery, Tank Bar & Restaurant ligger i den grønne Kødby og er ét af byens få by-mikrobryggerier, som også har en restaurant, der bruger øl i retterne. Sid blandt ståltankene i dette imponerende industrilokale. ÅBEN findes også i Carlsberg Byen og i lufthavnen

Fermentoren Beer Bar i en kælder på Halmtorvet åbent 365 dage om året, hvis du er meget tørstig. Prøv øllen ”Fermentoren” fra Dry & Bitter Brewing Company brygget i Gørløse

Bryggeriet Apollo v/ Tivolis Hovedindgang var det første mikrobryggeri i Danmark og bryganlægget blev indkøbt i det gamle Østtyskland i 1989 før åbningen i 1990

Elefantporten i Carlsberg Byen. Foto: Privat

Området emmer af historie: Home of Carlsberg – her startede eventyret om de gyldne dråber 

En bydel skiller sig ud når snakken falder på de gyldne dråber, og det er naturligvis Carlsberg Byen.

Københavns nye bydel mellem Frederiksberg, Vesterbro og Valby byder på historie fra bryggeren over dem alle.

Selveste J. C. Jacobsen, der i 1847 startede bryggeriet Carlsberg. Opkaldt efter sønnen Carl på bakken i Valby, deraf navnet Carlsberg.  

Carlsberg Byens gadenavne leder tankerne mod Carlsbergs storhedstid, hvor der blev brygget øl fra 1847–2008, og hvor kun mikrobryggeriet Jacobsen i dag producerer her på matriklen. 

Gadenavne som Malttorvet, Pasteursvej, Gærtorvet, Lagergade og Kedelpladsen taler deres tydelige sprog. Og som en særlig hyldest til bryggerhestene, som stadig holder til i Carlsberg-staldene i Home of Carlsberg, Kuskenes Gade og Bryggerhesten. 

Men gaden Bag Elefanterne lige ved Ny Carlsberg Vej er nok det (dyre-)navn af alle, som flest forbinder med bydelen.

Elefantporten er ikonisk, når det kommer til arkitektur og genkendelighed, ja, hvem har ikke kørt igennem denne port også dengang, der blev brygget herude.

Jeg starter min tour de Carlsberg Byen ved porten og ser op, mens de to portrætbuster af Carl og Otillia Jacobsen i Elefantgården kigger ned, før turen går til det internationale oplevelsescenter Home of Carlsberg, hvor historien om bryggerdynastiet flot bliver beskrevet og med interaktive effekter, der sjældent ses på en dansk attraktion.

Den ikoniske lokation er gennemgået en tiltrængt ansigtsløftning og har bragt historien om et af Danmarks største eksportbrands til et niveau, som bryggeren ville nikke anerkendende til, om han havde levet.

3.000 udstillings m2 fortæller historien om familien Jacobsen, dramaet om far og søn, de videnskabelige opfindelser, brandet og øllets historie – ja kælderen er endda viet til verdens største samling af ølflasker.

Home of Carlsbergs helt egen mini-zoo byder på fem bryggerheste og tre ponyer, deriblandt stedets maskot-pony.

Er du blevet sulten af al den Carlsberg viden, så har Madklubben Home of Carlsberg indrettet sig smukt i Husbyggeriet Jacobsen med udsigt til de tre store kobberkedler, hvor restauranten får sine fire bryg fra. To lager, en ale og det sorte får, wheat sour. Pale lager er virkelig en smagsbombe – ja Carlsberg på steroider. 

Brødet bliver bagt med mask fra ølproduktionen, det tilhørende smør med humlestøv og maden er tilsat øl, som smagsforstærker i flere retter.

Jeg går straks i gang med tatar med løgringe i øldej af brown ale og fortsætter med dagens fangst i hummersauce med weissbeer.

For dem, der ikke kan få nok øl, så prøv et Beer Flight bestående af fire smagsglas á 10 cl husbryg med tilhørende ølpølse, som her på husbryggeriet er i sit rette hjemlige element. 

Ølproduktionen – Gammel Carlsberg, Ny Carlsberg og Carlsberg 

Det første bryggeri blev bygget på Gammel Carlsberg Vej på det, der dengang hed Gammel Carlsberg. Striden mellem far og søn J.C. Jacobsen og Carl Jacobsen mundede ud i, at sønnen byggede sit eget bryggeri Ny Carlsberg på vejen af samme navn. Efter farens død slog han de to bryggerier sammen i 1906 til det nuværende Carlsberg-brand. 

Jeg har dog et lille beskedent ønske til Carlsberg-arven. Den lukkede produktion af Gammel Carlsberg-øllen, som var den første øl, der blev brygget på det nyåbnede Gammel Carlsberg i 1847, kunne genoptages som en hyldest til bydelen på Bryggerens fødselsdag i marts hvert år, lige som Rød Tuborg er en sæsonøl i maj på Tuborgs fødselsdag. Det var en gratis omgang. Skål. 

Gamma NV. Foto: Gamma Brewing Company Facebook

Nordvest – mikrobryggeri, pizza og ny øl-dreng i klassen 

I Nordvest – Københavns upolerede juvel – findes et af de første steder, når talen falder på postnummeret NV, nemlig Tribeca Beer & Pizza Lab.

Specialøllet i glasset er fra Ugly Duck Brewing, og der er stenovnspizza både ved højborde indenfor og i den charmerende have ud til vejen.

På modsatte side af Bisiddervej er det ikke svært at få stillet sin sult og tørst, idet Nordvest Ølbar, det tidligere brune værtshus Bisidderkroen, har et stort udvalg af mikrobryg inkl. nabobryggeriets. 

Lige om hjørnet ligger bryggeriet Flying Couch Brewing, som har åbent for walk-in og dørsalg af deres farverige øldåser.

Når vejret bliver bedre åbner Flying Couch også en bar i bryggergården, og deres øl kan drikkes i NV hos bl.a. Behov Pizza og på Lygtens Kro.

Som noget helt nyt har vennerne fra Herlev-bryggeriet Gamma Brewery åbnet Gamma NV på Hejrevej 6B længere inde ad Frederikssundsvej mod byen. Bar og restaurant har 25 haner med egne øl – og der loves god mad, hygge og craft øl i stride strømme. 

Slowburn Brewing – Vridsløselille Fængsel: Foto Slowburn Brewing Facebook

Bryggerier og ølfestival på Vestegnen

Brøndby

Vestegnens Ølfestival 

Pleasanti Street

Øllebrødre 

Skands

Brøl (Priorpark)

Hvidovre

Spybrew

Kasper Brew Co.

Fantombryg

Greve 

Alefarm

Albertslund  

Slowburn Brewing (Vridsløselille Fængsel)

Herlev

Gamma Brewing Co.


Tour de øllens København er slut for denne gang, og jeg er næsten helt sikker på at der er flere sjove brygsteder, du kan komme i tanke om – dette er mine favoritter og jeg fornemmer, at listen er lang nok – nu kan jeg i hvert fald ikke drikke flere bajer. Skål for ølbyen over alle ølbyer!

Bryggerier rundt om København 

Køge – Braunstein Micro Brewery & Distillery – Pakhus på Køge havn.

Herslev – Herslev Bryghus, Gårdbutik og Spisehus – Tæt på Roskilde.

Værløse – Restaurationsbryggeri Skovlyst – Mikrobryg og mad i skoven.

Kirke Hyllinge – Hornbeer – Gårdbryggeri- og salg tæt på Roskilde.

Humlebæk – Kølster– Gårdbryggeri- og salg på Krogerup Avlsgård.

Årlige Øl-festivaler 
Danske Ølentusiaster & Mikkeller Beer Celebration Copenhagen

Øl-tip på Christiania & Østerbro
Christiania Bryghus & Bicycle Brewery Taproom & Ølbar

Vil du nørde mere om den danske craft øl scene 
Beerbloggers.dk 

Du kan følge gæsteskribent Henrik Thierlein på Instagram for tips og inspiration.

Del artikel


Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler