Den danske krone flytter til Spanien: Nye mønter af Kongen skal slås i udlandet
Med regentskiftet, er der ikke bare kommet et nyt ansigt på skærmen nytårsaften.
H.M. Kong Frederik 10. skal også på de danske mønter.
Men hvis du tror, at den slags ordnes ovre i Nationalbanken for foden af Langebro, så tager du grueligt fejl.
Nationalbanken har nemlig indgået aftale med Fábrica Nacional de Moneda y Timbre – Real Casa de La Moneda om produktion af danske mønter i de næste fire år.
Den spanske møntproducent kommer dermed til at producere kommende mønter med H.M. Kong Frederik 10.
Det fremgår af en pressemeddelelse fra Nationalbanken, der siden 2017 haft en aftale med Mint of Finland om produktion af danske mønter.
Kontrakten med Mint of Finland udløb i 2024, og Nationalbanken sendte derfor møntproduktionen i EU-udbud.
Valget af Real Casa de La Moneda begrundes med, at deres bud samlet set var det mest fordelagtige. Tildelingskriterierne har ud over pris også omfattet kvalitet og samfundsansvar (CSR).
De første mønter, som bestilles bliver 1-, 2-, 5-, 10- og 20-kroner, som bliver opdateret med motiver relateret til H.M. Kong Frederik 10. De forventes at blive sat i cirkulation i slutningen er 2025.
”Nationalbanken har værdsat det gode samarbejde med Mint of Finland. Vi ser nu frem til at indlede et nyt kapitel med Real Casa de la Moneda og fortsætte traditionen for høj kvalitet og pålidelighed,” siger Nationalbankens hovedkasserer, Niels Kaas.