ANNONCE
MigogKbh Nyt

Du får:

  1. Nyheder om og eksklusive Guider til København.
  2. De nyeste og hotteste tips indenfor Mad, Kultur, Shopping og Oplevelser i Kbh.
  3. Eksklusive tilbud, som du får først.

Ved tilmelding til MigogKbh Nyt accepterer du samtidig vores vilkår og betingelser for nyhedbrevet.

Forårsfornemmelser: 8 ting i København du kan glæde dig til i marts

Af Mathilde Mågård Hansen
Foto PR
Foto PR

En-de-lig forår!

Hos MigogKbh har vi knusglædet os til årets første forårsmåned, og det ser bestemt heller ikke ud til at blive en kedelig én af slagsen.

Find her inspiration til fede events i København, som du alle kan opleve i marts.


Foto PR

CPH:DOX

CPH:DOX er en af verdens største dokumentarfilmfestivaler, og nu kan du snart opleve den igen.

Festivalen finder sted fra d. 23. marts til d. 3. april, og det bliver i år bl.a. med det største science program nogensinde.

Programmet kommer til at indeholde omkring 180 film af både etablerede og nye, talentfulde filmskabere. Samtidig byder de på debatter, seminarer, udstillinger, koncerter – og meget mere.

Læs mere om festivalen og se det fulde program her.

Foto: Camilla L. Stahlschmidt

Forårsfornemmelser i byen

Intet siger forår som solskin, grønne blade på træerne og blomster, der springer ud.

Er det især blomsterne, som du jagter, så kan vi måske være så heldige, at kirsebæralléen på Bispebjerg Kirkegård springer ud i marts.

Det er nemlig typisk i marts/april at kirkegården forvandles til et vaskeægte Instagram-hotspot, så det er bestemt ikke usandsynligt, at det er i denne måned, at du skal have nyt profilbillede.

Foto HAV i Torvehallerne Instagram

Stenbiderrogn og fjordrejer

Med foråret kommer der også mange lækre råvarer på bordet.

Stenbiderrogn og fjordrejer er formentlig nogle af de mest populære – og de dyreste. Men åh, hvor de smager!

Indtag enten de gode sager på en eller flere af byens mange gode restauranter eller køb dem med hjem og gå selv i køkkenet.

Vi anbefaler altid gerne en tur i Torvehallerne, hvor du finder alverdens lækre fra de mange små stader.

Haegue Yang, Silo of Silence – Clicked Core, 2017. Foto: Anders Sune Berg

Ny udstilling på SMK

Er du tosset med sydkoreansk kunst, så skal du lægge vejen forbi Statens Museum for Kunst i marts.

Den 5. marts får de nemlig ny hovedudstilling af kunstneren, Haegue Yang.

I udstillingen Double Soul kan du opleve et stort udvalg af hendes sanselige værker, der både lyser, lugter og bevæger sig.

Roterende persienner, lysende elpærer, raslende bjælder og en lugt af krudt og vilde blomster.

Haegue Yang er kendt for sine særegne skulpturer og store installationer, der pirrer sanserne. Hendes kunstværker består af alt fra tørrestativer og ventilatorer til påfuglefjer, kunstige planter og pomponer af nylon.

Læs mere om udstillingen her.

Foto PR

FindersKeepers

Så er der snart god grund til at kigge forbi Øksnehallen på Vesterbro igen.

FindersKeepers er nemlig klar med massevis af boder fyldt med unikke varer, når de endnu en gang afholder kæmpe designmarked d. 5. og 6. marts.

De populære markeder plejer at være fyldt med hundredvis af upcoming designere og iværksættere, der alle står klar til at præsentere deres værker, fortælle om de kreative processer og sælge til markedets gæster – så der er helt sikkert noget at glæde sig selv.

De deltagende designere og iværksættere sælger blandt andet keramik som skåle, kopper og kander samt malerier og grafiske tryk, som du kan hænge op på væggen derhjemme.

Du kan også finde flotte og anderledes designermøbler samt tøj, smykker og børnegrej.

Læs mere om markedet her.

Foto: Arch Copenhagen

Diplo på Arch

Så er det tid til at få luftet træbenet!

Du kender sikkert allerede Diplo af navn og fra radioen, men snart kan du opleve ham og hans festlige musik lige her i København.

Den amerikanske DJ, producer og sangskriver Thomas Wesley Pentz – også bedre kendt under navnet Diplo – gæster nemlig natklubben ARCH d. 9. marts for første gang nogensinde.

Diplo er især kendt for hans større produktioner i samarbejde med blandt andet Justin Bieber, Dua Lipa og MØ.

Koncerten med Diplo er en del af en større showkalender på ARCH, som du kan opleve i løbet af foråret 2022.

Udover Diplo kan du d. 9. marts se frem til andet Robosonic og Sonny Fodera, som begge nok skal være med til at sætte gang i festen på Nørregade.

Foto PR

Toldboden genåbner med nye køkkener

Når Seaside Toldboden slår dørene op igen den 1. marts bliver det med to nye køkkener, nemlig Patagonia Grill og Dang Dang Asian Flavours.

Patagonia Grill er ejet af Juan Alvarez, der har mange års erfaring når det kommer til at servere simple, klassiske, argentinske kødretter. Han åbnede sin første restaurant ”Fuego” i 2003; en argentinsk- inspireret steak-restaurant.

På Seaside Toldboden vil du også opleve Juans Alvarez store passion for argentinsk mad, når han griller sit kvalitetskød på en 400 kg tung trækulsgrill, der i øvrigt giver kødet dets helt særlige røgede smag.

Dang Dang Asian Flavours er ejet af Zhaoye Li, der allerede kender Seaside Toldboden utrolig godt. Han var nemlig med fra start, da Edgars Sutka åbnede sit køkken ”Tombo” med åbningen i 2021.

Det gav ham så meget mod på tanden, at han nu er klar til at åbne sit helt eget køkken, hvorfra han serverer sushi og andre asiatisk-inspirerede retter.

Udover de to nye køkkener kan du bl.a. glæde dig til de populære, velkendte køkkener; Project Raw, Ocean Bar og Strangas.

Seaside Toldboden markerer åbningen med en åbningsfest fredag den 4. marts. Her vil der være sprøde toner fra håndplukkede DJ’s, lækre cocktails og masser af plads til, at rytmerne kan få frit spil.

Foto PR

ELSK MIG I NAT på Scandic Falkoner

Den 16. marts vender en af de største danske musicalsucesser ELSK MIG NAT tilbage – denne gang på Scandic Falkoner.

Musicalen, der har solgt over 220.000 billetter, vender retur i en splinterny version med ny iscenesættelse, scenografi og koreografi skabt af nogle af de bedste, kreative sjæle indenfor musical-verdenen.

Igen ses Szhirley i hovedrollen og med sig fra den originale opsætning, har hun Jimmy Jørgensen og Joakim Tranberg, mens stærke navne som Julie Agnete Vang, Lea Thiim Harder og Xenia Lach-Nielsen er med for første gang.

Musikken er 80’ernes helt store hits med sange som Glor på vinduer, Den jeg elsker, Dig & mig, Vilde kaniner og naturligvis titelnummeret Elsk mig i nat.

Billetterne koster 378 kr. og kan købes her.

Del artikel

Andre læser også