Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Grønt åndehul: Din næste slentretur bør gå rundt om smuk sø i Københavns udkant

IMG_0203_VSCO-1024x576
Emdrup Sø. Foto: Camilla L. Stahlschmidt

Her på MigogKbh-redaktionen holder vi altid øje med stort og småt, der kan opleves i byen, og tipper om det, vi kan lide.

En af de ting, vi holder meget af, er at nyde Københavns grønne åndehuller og slentre rundt i parker og på stier.

Men nogle gange kan det føles som om, at vores gåture altid tager os de samme steder hen. Har du det også sådan?

Hvis ja, så er dette tip til dig, for vi vil gerne slå et slag for en slentretur, du måske ikke har taget før.

Hvor tre bydele mødes

I den alleryderste kant af byen, hvor Østerbro, Nordvest og Hellerup mødes, ligger en sø med en tilhørende park, og her kan vi varmt anbefale at søge hen, hvis du trænger til at komme lidt væk fra byens travle gader og se lidt natur.

Ved Emdrup Sø er der nemlig afslappende, selvom trafikken drøner forbi lige i nærheden.

Emdrup Sø blev dannet helt tilbage i 1500-tallet som vandreserve til København, og den får sit vand fra Gentofte Sø og Utterslev Mose.

Vandet er omkranset af flotte, gamle træer, der lige som søen og søparken er fredet, samt grønne planter, som ikke blot er kønne at se på, men også tiltrækker mange forskellige fuglearter.

Det er muligt at gå hele vejen rundt om søen ad stier og veje, og det tager ikke engang en halv time at komme hele vejen rundt – afhængig af, hvor ofte man holder pause for at nyde udsigten.

Emdrup Sø. Foto: Camilla L. Stahlschmidt

På det meste af turen kan du kigge ud over vandet, og mellem de store træer kan du se charmerende, gamle villaer, hvorfra beboerne næppe kan klage over udsigten.

Misundelse er jo som bekendt en grim ting, men når man går på stierne ved søen, kan man da godt tænke, at de, der bor her, er nogle heldige asener.

Solnedgang ved Emdrup Sø. Foto: Camilla L. Stahlschmidt

Måske allerbedst ved solnedgang

Gåturen rundt om Emdrup Sø kan tages året rundt, og her er smukt fra morgen til aften.

Men det er nok ved solnedgang, den tager sig allerbedst ud.

Særligt på den del af ruten, hvor man går ad fortovet på Lyngbyvej, er udsigten eminent, mens solen er ved at gå ned – også selvom dette stykke af turen egentlig er det mindst hyggelige og afstressende, fordi man kommer for tæt på trafikken.

På den vestlige side af søen ligger den lille Emdrup Søpark, hvor der er bænke og plads til picnic på græsset, og her står en granitskulptur skabt af Anders Bundgaard med titlen “Sneen smelter”.

I videoen længere oppe i artiklen kan du se dele af gåturen rundt om Emdrup Sø.

Så overvej lige denne gåtur næste gang, du trænger til at blive luftet i byen.

Hvad: Gåtur rundt om Emdrup Sø
Hvor: Adgang fra bl.a. Lyngbyvej, Tuborgvej og Emdrupvej
Hvor meget: Ca. 1,4 km

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.