Ikke for sarte sjæle: Dyster betongrav nord for København bliver dit værste mareridt

Dyrehavsbakken åbner til efterårsferien for deres mest uhyggelige forlystelse nogensinde.
I betongraven under den gamle og ikoniske vandrutschebane vil du blive mødt af dit værste mareridt.
En dyster fortid lurer nemlig under forlystelsen på Bakken.

Dyrehavens skumle fortid
I oktober kan din mest skræmmende fantasi blive til virkelighed, når Bakken i år præsenterer deres nye horrorforlystelse, Rædselsdybet.
Rædselsdybet sørger for gys og gru for alle pengene, og det er i år endnu større og endnu mere skræmmende end Bakkens tidligere halloweenområde.
Og der ligger altså en skræmmende historie bag.
I 1955 blev betongraven, der ligger under vandrutschebanen, bygget.

Under byggeriet forsvandt flere medarbejdere, og der gik rygter om, at mørket i Dyrehaven havde taget dem.
Siden dengang har der ved efterårstid altid været mærkelige lyde og en stærk lugt fra graven.
Det er nu blevet så slemt, at Bakken har valgt at tømme vandgraven ved forlystelsen for at se efter de forsvundne medarbejdere.
Betongraven fortæller de hemmeligheder om fortidens byggeri og om de personer, der forsvandt, og som nu er kommet tilbage for at hævne sig sammen med Dyrehavens mest skræmmende væsener.

Venter på dig i mørket
Hvis du vover dig ind i Rædselsdybet i efterårsferien på Bakken, er det med at se dig over skulderen.
Er du først inde, er der ingen vej ud, men kun skræmmende 245 meter skræmmende mørke og uhygge foran dig.
Der vil være ægte skuespillere, som bare venter på dig i mørket i betongravens snoede gange.
Rædselsdybet er derfor ikke egnet til små børn, folk med hjerteproblemer eller sarte sjæle.
Du kan prøve Rædselsdybet i hele uge 42 fra 15. oktober – 23. oktober.
Hvad: Rædselsdybet
Hvor: Bakken, Dyrehavevej 62, 2930 Klampenborg
Hvornår: I hele uge 42 fra 15. oktober – 23. oktober 2022