ANNONCE
MigogKbh Nyt

Du får:

  1. Nyheder om og eksklusive Guider til København.
  2. De nyeste og hotteste tips indenfor Mad, Kultur, Shopping og Oplevelser i Kbh.
  3. Eksklusive tilbud, som du får først.

Ved tilmelding til MigogKbh Nyt accepterer du samtidig vores vilkår og betingelser for nyhedbrevet.

Sæsonen er startet: Her er fem bud på Københavns bedste skaldyrsfade

Af Mathilde Mågård Hansen
Foto Almanak
Foto Almanak

Sæsonen for skaldyr er startet, og København bugner af jomfruhummere og pil-selv rejer.

Og den trend er vi helt med på, for der findes ikke noget meget bedre skønne skaldyr, der ovenikøbet er i sæson.

Vi har udvalgt fem fremragende skaldyrsfade i byen, der uden tvivl kan tilfredsstille selv den værste sult efter de skønne sager.

Spar op til 53% på prisen på en lang række lækre restauranter i København – kun med MigOgKbh. Se listen her


Ristorante L’Imperatore Skalddyrsfad København PR Foto

Ristorante L’Imperatore

På Østerbro ligger en vaskeægte familierestaurant taget direkte fra Sicilien.

L’Imperatores helt store signatur slagnummer er et af byens absolut vildeste skalddyrsfade.

Det hedder ‘Grigliata Imperiale’ og skiller sig ud ved at være en varm servering.

Retten er udviklet over tre år og er nu en stor opsats i to etager af grillede skaldyr: Hummer, jomfruhummer, røde kæmperejer, taskekrabber, krabbeklør, krebs og røde rejer i hvidløg.

Alt sammen serveret med aioli salsa rosa og grillede citroner – og med dramatisk røg strømmende ned over bordet, når den bliver serveret.

Hvor: Olufsvej 2, Østerbro
Hvor meget: Skalddyrsfad 799 kr. for to personer
Hvordan: Læs mere lige her


Restaurant Barr Foto Instagram

Restaurant Barr

Thorsten Schmidt og resten af det seje team fra Barr har også – for første gang nogensinde – disket op med et lækkert skaldyrsfad.

Hop ombord i deres sommermenu, hvor I starter med en grøn salat med sprød frillicesalat, dressing af flækærter, birkes, syltede agurker og grønne jordbær.

Herefter er der dagens udvalg af blød- og skaldyr – altid dagsfriske, så der er kun et vis antal fade hver dag. Smag bl.a. østers, rejer, muslinger, krabbe, hummer og sprødestegte fjordrejer. Der er også mulighed for tilkøb af caviar til en meget favorabel pris.

Barr har netop renoveret deres udendørs terrasse, og udsigten er mindst lige så fantastisk som maden (og vinen).

Hvor: Strandgade 93, 1401 København K
Hvor meget: 775 kr. pr. person inkl. forret
Hvordan: Læs mere lige her

Læs også Fra fisk til kulturmagnet: Ikonisk bygning genopstår som nyt trækplaster


Restaurant Hummer Foto Restaurant Hummer Facebook

Restaurant Hummer

Hos Hummer får du både den gode stemning fra Nyhavn og et vanvittig godt skaldyrsfad.

De er nemlig – som navnet let antyder – ikke helt dårlige til det med fisk og især skaldyr.

Kast dig ud i deres skaldyrsfad ”Royale” med hummer, 2 slags østers, krabbe, jomfruhummer, rosé rejer, blåmuslinger, hjertemuslinger og kammusling.

Gå all in og tilføj 30 gr. Caviar for 400 kr. ekstra.

Hvor: Nyhavn 63A, 1051 København K
Hvor meget: 700,- pr. person (min. 2 personer.)
Hvordan: Læs mere og se resten af menuen her


Almanak Foto PR

Almanak

Denne sommer har Almanak skruet ekstra op for serveringen på terrassen direkte ned til vandet.

Besøg deres nye champagnebar med lyden af skvulp mod havnekanten, og sæt dig til rette på terrassen med et overdådigt skaldyrsfad.

Køkkenchefen, Christian Hoffman, har fundet det bedste frem fra havet på Almanaks Skaldyrsfad med Gillardeau Østers med hindbær vinaigrette og skalotteløg, pil selv rejer med grillet citron, rimmede kammuslinger med geranium, grillede jomfruhummere med løvstikkesmør og citronskal, kogt dansk hummer, krabbekløer kogt med estragon og dild.

På siden serveres der friskbagt surdejsbrød, dildmayonnaise, cremefraiche med citron og sommer salat.

Hvor: Havnegade 44, 1058 København K
Hvor meget: 500 kr. pr. person – min. 2 personer. Serveres både til frokost og aften.
Hvordan: Se meget mere her

Læs også Lola sommer pop-up: Det spicy køkken udvider og rykker til ny bydel


Cofoco Foto PR

Les Trois Cochons

På charmerende Værnedamsvej kan du også få et helt udmærket skaldyrsfad – et “Plateau de fruits de mer et légumes” eller skaldyr- og grøntsagsfad som vi ville sige på dansk.

Det er Cofoco-favoritten, der disker op med alverdens lækre sager. Giv dig i kast med østers, blinis med rogn, jomfruhummer, rejer, krabbeklør, blåmuslinger, tuntatar, crudités & grillet surdejsbrød m.m.

Stemningen er tyvstjålet direkte fra en fransk bistro, og der er altid højt humør allerede fra morgenstunden.

Skaldyrsfadet på Les Trois Cochons er på kortet fra uge 24, så der er allerede lidt at glæde sig til.

Hvor: Værnedamsvej 10, 1619 Copenhagen V
Hvor meget: 650 kr. (nok til to personer)
Hvordan: Læs mere her


Bange for at misse nyt om Kbh? Meld dig til MigOgKbhs nyhedsbrev. Kommer hver fredag. Vi lover, det er godt.
Altid nyheder på MigOgKbh Facebook. Lækre billeder på vores Instagram

Del artikel

Andre læser også