Har kun én sal: Nu genåbner helt speciel biograf i København

Lige midt i København findes en biograf, der ikke er som de andre.
Og den ligger faktisk så centralt, at den har adresse på Rådhuspladsen, men alligevel er det ikke alle, der kender den.
Gloria er en såkaldt “art cinema”, hvor både atmosfære og filmrepertoire skiller sig ud, og her er ingen store blockbusters på programmet, men derimod håndplukkede titler fra hele verden.
Det vigtigste krav til filmene er ifølge Glorias passionerede filmnørder, at de sætter sig i publikums bevidsthed.
Det er altså ikke film, der bliver glemt, så snart man forlader biografen, men derimod film med historier og stemninger, som bliver hængende længe efter.
Måtte pludselig lukke
I september 2022 måtte den lille biograf, som ligger i kælderen på Rådhuspladsen 59 og kun har én sal, pludselig lukke.
Årsagen var en vandskade, og det var desværre ikke første gang, at vandet voldte Gloria problemer.
Også tidligere har biografen været plaget af vandskade.
Siden september sidste år har Gloria holdt lukket, mens skaderne er blevet udbedret, og nu er der endelig gode nyheder til filmfans og stedets stamgæster, som helt sikkert har savnet den lille, hyggelige filmhule.
Torsdag 2. februar genåbner Gloria, og der kan atter tages plads i biografmørket.
Når biografen igen åbner dørene, er det med blandt andet den japanske stjerneinstruktør Hirokazu Kore-edas Cannes-vinder “Regnen skyller alt bort” på programmet.
Du kan også se Jørgen Leth og Andreas Koefoeds jazzdokumentar “Music for black pigeons” samt Charlotte Wells’ instruktørdebut “Aftersun” med Oscar-nominerede Paul Mescal i hovedrollen.
Se programmet og læs mere om Gloria her.