Tag ungerne med i teatret: 4 sjove forestillinger for børn

Der er både sjov og lærerig underholdning for ungerne på byens teaterscener.
MigogKbh guider til fire børnevenlige forestillinger i København og omegn.
Humørhelt
Lige nu kan forestillingen “Humørhelt” opleves på Anemonen i Indre By, og den er skabt til de tre- til seksårige.
Her møder man Emo, som har fået en invitation til sin gode vens fødselsdagsfest, hvor man skal klædes ud som superhelt og komme med godt humør.
Det giver dog lidt problemer, for Emo har kun dyrekostumer, og det gode humør bliver hele tiden væk.
Læs mere og køb billet her.

Hobbitten
For børn, som er fyldt seks år, og deres forældre er der hobbitter, drager og eventyr i Ulvedalene.
Det er Det Kongelige Teater, der har indtaget de grønne bakker i Dyrehaven og fortolker Tolkiens fortælling om Midgård.
Der er både heste, halsbrækkende stunts og special effects at glæde sig til, og Signe Egholm Olsen spiller rollen som Bilbo.
Læs mere og køb billet her.

Far til vejrs med Alfons Åberg
Allerede nu kan I sikre jer billetter til efterårets forestillinger, og der er flere gode teateroplevelser at se frem til.
Selveste Alfons Åberg og hans far rykker ind på Teatret Zeppelin på Vesterbro for at underholde de to- til niårige.
Handlingen drejer sig om Alfons, der så gerne vil lege, men hans far har for travlt. Det får Alfons til at gøre alt, hvad han kan, for at få far med i legen.
Læs mere og køb billet her.

Cykelmyggen Egon
På Bellevue Teatret nord for København tager de sig kærligt af Flemming Quist Møllers klassiker “Cykelmyggen Egon”, som i år kan fejre jubilæum, da det er 10 år siden urpremieren.
Her kan ungerne opleve den franske super-cykelartist Serge Huercio i hovedrollen som cykelmyg, og der er masser af seje cykeltricks, electric boogie, ballet, hiphop og flyvende akrobater i et sjovt eventyrunivers med farvestrålende insekter og musik.
Forestillingen er især egnet for børn i alderen fem til 10 år.
Læs mere og køb billet her.