Hvis alt godt kommer til dem, der venter: Så er der meget godt på vej til Amager
De har ventet længe og været yderst tålmodige, trafikanterne mellem København og Amager de sidste mange uger, hvor Amagerbrogade har været gravet helt op og gjort det til en ørkenvandring i vejarbejde-grus, at komme fra lufthavnsøen til Indre By og omvendt.
Men, som man kan se på venligt udseende Henrik på billedet fra Hofor, så er der ikke bare croissanter i udsigt til de tålmodige københavnere, der er også udsigt til bedre fremkommelighed.
Læs også: Katja fandt penge i hæveautomat: Nu efterlyser hun den glemsomme ejer Nu åbner HOFOR nemlig for trafik i begge retninger på Amagerbrogade, så trafikken kan lette i krydset ved Christmas Møllers plads for både biler og cyklister. Gravearbejdet for at sikre varme til byen er dog ikke slut, men bevæger sig længere ned ad Vermlandsgade.
Det bliver altså igen muligt at køre i begge retninger på Amagerbrogade og afspærringerne i krydset snævrer ind, så det også er nemmere for cyklister at passere.
“Vi forsøger at flytte os så hurtigt som muligt, så det vigtige fjernvarmearbejde ikke er i vejen mere end højst nødvendigt. Selvom vores arbejde forstyrrer trafikken, så har vi mødt stor forståelse og tålmodighed – det er vi meget glade for”, siger byggeleder Henrik Jespersen fra HOFOR.
Det er fredag eftermiddag den 13. juni, at afspærringerne bliver flyttet, og det betyder også at buslinje 31 igen kommer tilbage til sin normale rute.
Status på gravearbejde og trafik
Gravearbejdet fortsætter nu i etaper videre hen ad Vermlandsgade mod Uplandsgade.
HOFOR har også en afspærring i krydset ud for Amagerfælledvej, hvor et større kloakrør er blevet renoveret. Den afspærring bliver fjernet i løbet af weekenden.
Sidevejen Ved Amagerport ud til Amagerbrogade vil dog fortsæt være påvirket, da afspærringen ind til denne gade først kan fjernes i slutningen af juni. Det skyldes fjernvarme-projektet.
HOFOR har koordineret al arbejdet med Københavns Kommune, som efter planen går i gang med projektet ‘Din nye Torvegade’ i efteråret 2025.