Fløjlsblød gelato: Isoteket genåbner deres to butikker med 200 gratis is

Har vi ikke alle sammen savnet en god is efter en kold og våd vinter?
Jo tak, og nu er der heldigvis lidt at se frem til.
Fredag den 18. marts slår Isoteket nemlig igen dørene op for deres to isbarer, og det bliver fejret med 200 gratis is til de første.

Blandt de bedste is i Europa
Siden Isoteket åbnede i 2017 er der kommet mange flotte anmeldelser, der ikke kun er afgrænset til de danske aviser.
The Guardian har blandt andet udnævnt Isoteket, som et af Europas 20 bedste issteder.
De flotte anmeldelser fortsatte også sidste år, da Isoteket åbnede deres anden isbutik på Nørrebro, og den kan du læse alt om lige her.
Startskuddet for issæsonen skal kunne høres, og derfor har Jeppe Villadsen, der er ejer og stifter af Isoteket besluttet, at der skal deles 100 gratis is ud til de første gæster, som kommer i henholdsvis butikken på Østerbro og Nørrebro fra kl. 14.
Isoteket laver intens og fløjlsblød gelato syv dage om ugen, som er 100% økologisk og altid lavet af de bedste råvarer.
Hvad: 200 gratis is hos Isoteket
Hvor: Bopa Plads på Østerbro og Sortedams Dosseringen ved Søerne
Hvornår: Fredag den 18. marts fra kl. 14