- Indre By
Kl. 11.00 - søn Kl. 18.00Udstilling
Copenhagen Contemporary – LIGHT & SPACE - Dansk Arkitektur Center
Kl. 10.00 - søn Kl. 18.00Børn
Tag til Månen med Dansk Arkitektur Center - Ofelia Plads
Kl. 18.00 - tors Kl. 20.00Børn / Natur
EIWAZ TREE OF LIFE - Dansk Arkitektur Center
Kl. 10.00 - tors Kl. 21.00Natur / Udstilling
Naturens Parti – en kærlighedserklæring til Jorden - Indre By
Kl. 11.00 - søn Kl. 13.00Udstilling
Fra Gedser til Skagen – Magasin og filialerne - Nordatlantens Brygge
Kl. 10.00 - søn Kl. 17.00Udstilling
Udstillingen Mutationer - GL. STRAND
Kl. 11.00 - søn Kl. 18.00Foto / Kunst
Fotograf og visuelle aktivist Zanele Muholi i GL STRAND - Sundby
Kl. 08.00 - tors Kl. 16.00Kunst / Udstilling
Udstilling med illustrator Jonas Gejl - SOHO
Kl. 17.30 - 20.00Foredrag
Skab dig som Digital Nomade - Københavns Museum
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
Lancering på årets festivalbog – ‘Damer der var for meget’ - østerbro
Kl. 20.00 - lør Kl. 21.30Teater
TEATER – ‘ELLERS MANGE TAK’. Teater Republique - Bremen Teater
Kl. 20.30 - 22.30Comedy
THE COMEDY STORE GALA – BREMEN TEATER - Vesterbro
Indtil kl. 23.59Podcast / Walk
Tove Ditlevsen Podwalk - Indre By
Kl. 10.00 - søn Kl. 17.00Kunst / Udstilling
SEAN SCULLY MATERIAL WORLD – THORVALDSENS MUSEUM - Frederikssund
Kl. 10.00 - fre Kl. 18.00Udstilling
Udstilling – MAMA MIA på Willumsens Museum - Ofelia Plads
Kl. 14.00 - søn Kl. 20.00Forestilling / Teater
RIPPLES 2022 – en moderne cirkusforestilling - østerbro
Kl. 14.00 - lør Kl. 17.00Udstilling
I have a crown I am a queen – Dark Gallery CPH - Bremen Teater
Kl. 20.00 - 21.30Comedy
NIGEL NG COMEDY STOP COPENHAGEN 2022 - Cinemateket
Kl. 14.00 - 16.00Foredrag
Lyttebiograf: Daniel Rye – Cinemateket - Vesterbro
Kl. 17.00 - 22.00Events / Sport
AC Milan og vicemestrene fra Internazionale FC – Café Grotte - Frederiksberg
Kl. 10.00 - søn Kl. 17.00Udstilling
TEGNEFILM: Bag om Tales of Zale - Grand Teatret
Kl. 10.00 - 11.30Film
KUSAMA – Grand Teatret - Skuespilhuset
Kl. 15.00 - 17.00Teater
FANTOMTEATER - Vesterbro
Kl. 19.00 - 20.30Foredrag
Foredrag med Patrick Simiglai: Smerten blev min drivkraft - Comedy Zoo
Kl. 19.00 - 21.00Comedy
INFLUENCERS OG ANDRE MED JORD I HOVEDET – NP.HENRIKSEN SOLOSHOW - Mærsk Tårnet
Kl. 19.00 - 21.00Talk
Nyt Talk på Toppen - Københavns Museum
Kl. 19.00 - 20.30Foredrag
Foredrag ”Queer og queens i Danmarkshistorien” - Frederiksberg
Kl. 20.00 - 21.30Musik
Stuekoncert – Thomas Eltorp - Frederiksberg
Kl. 20.00 - lør Kl. 21.30Forestilling
Mørkt Forår på Edison - Pumpehuset
Kl. 21.00 - 23.00Koncerter
Nøx headliner Pumpehuset m. Guldlokk og Tue Track - Hvidovre
Kl. 09.00 - 17.00Events
ColorFun – sommerens sjoveste løb og farvefest - Christianshavn
Kl. 11.00 - 12.30Walk
Københavns Nye Broer og Broens Gadekøkken - Nordatlantens Brygge
Kl. 12.00 - 13.00Foredrag
Den magiske blå – kongernes og vikingernes farve - Nordatlantens Brygge
Kl. 14.00 - 15.00Events
Qiviut – Grønlands fantastiske moskusuld - Den Sorte Diamant
Kl. 15.00 - 16.15Koncerter
Folketrioen Dreamers’ Circus - Nordatlantens Brygge
Kl. 17.00 - 18.00Events / Musik
MENS VI STRIKKER – Salon og live show - Pumpehuset
Kl. 20.00 - søn Kl. 01.00Koncerter
The Ocean + LLNN – Pumpehuset - København
Kl. 22.00 - 23.59Koncerter
Christian Brøns live på Natcafeen - Bremen Teater
Kl. 19.00 - 21.00Stand-Up
CONRAD MOLDEN PÅ BREMEN - Frederiksberg
Kl. 11.00 - søn Kl. 22.00Børn / Koncerter
Frederiksberg Festspil - Vesterbro
Kl. 17.00 - 19.00Talk
Debat: Hvorfor er der så få kvinder i forskning? - Brewpub København
Kl. 20.00 - 22.00Comedy
Stand up på Brewpub - Albertslund
Kl. 10.00 - 11.30Kultur / Rundvisning
SÆRRUNDVISNING I VRIDSLØSELILLE - østerbro
Kl. 18.00 - 21.00Mad i byen / Smagninger
Ginsmagning i København - Albertslund
Kl. 16.00 - 17.30Kultur / Rundvisning
SÆRRUNDVISNING I VRIDSLØSELILLE - Vesterbro
Kl. 19.00 - lør Kl. 22.00Koncerter
Grand Nordic Festival – Musikhuset København - Glyptoteket
Kl. 19.30 - 20.30Kultur / Kunst
Usynlig arkæologi – Dianakultens mysterier - Frederiksberg
Kl. 21.00 - lør Kl. 23.10Musik / Teater
TEATERKONCERTEN PETER SOMMER – AVENY T - Lille Vega
Kl. 20.00 - 21.30Koncerter
I Else Marie Pades sfæriske fodspor – VEGA hylder elektro-pioneren - Pumpehuset
Kl. 20.00 - 23.59Koncerter
Deafheaven på pumpehuset - Bremen Teater
Indtil kl. 21.00Show
JAN HELLESØE: FORUDSIGELSER - Pumpehuset
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter
smash!bang!pow! præsenterer KiDi og Kuami Eugene i Pumpehuset - Bremen Teater
Kl. 20.00 - 22.00Show
JAN HELLESØE – FORUDSIGELSER - SMK
Kl. 17.00 - 18.00Foredrag / Kunst
Foredrag: Spot på danske kunstnere fra det tidligere Jugoslavien - Bremen Teater
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
GRY JEXEN KVINDE KEND DIN HISTORIE - Indre By
Kl. 18.00 - 23.00Mad i byen / Smagninger
Eksklusiv Macallan Smagning på MASH - Det Kongelige Teater
Kl. 20.00 - tirs Kl. 22.15Forestilling
Holberg på Tinder på Det Kongelige Teater - Mærsk Tårnet
Kl. 10.00 - 16.00Foredrag
Panums betydning for moderne medicin – fra mæslinger til corona - Pumpehuset
Kl. 18.00 - 23.59Festival
PUMPEHUSET & SMASH!BANG!POW! PRÆSENTERER JOURNEY FEST - Planetarium
Kl. 11.00 - 12.20Børn / Show
Nordlys for børn – Planetarium - Nordatlantens Brygge
Kl. 15.00 - 16.00Kunst / Udstilling
SÆROMVISNING med den islandske maler Harpa Árnadóttir - Bremen Teater
Kl. 20.00 - 22.00Comedy
MAZ JOBRANI THINGS ARE LOOKING BRIGHT – BREMEN TEATER - Cafe Grotten
Kl. 20.45 - 23.00Sport
⚽️🇩🇰 DANMARK – FRANKRIG 🇩🇰⚽️ - Nørrebro Teater
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
Oplev Rane Willerslev – Tænk vildt! - Store Vega
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter
YEARS & YEARS THE NIGHT CALL TOUR - Bremen Teater
Kl. 10.00 - 11.30Børn / Teater
VINDEN I PILETRÆERNE – TEATER PÅ BREMEN - Indre By
Kl. 20.00 - søn Kl. 21.30Talkshow
Guldfuglen på folketeatret - Brewpub København
Kl. 20.00 - 22.00Comedy
STAND-UP PÅ BREWPUB - dansekapellet / København NV
Kl. 20.30 - søn Kl. 21.30Teater
TEATER: PLEJER ER DØD – KALINKA - HUSETS TEATER
Kl. 21.00 - lør Kl. 22.15Teater
FORESTILLINGEN: GERTRUD SVARER IGEN - Sydhavnen
Kl. 16.00 - 18.00Events
Festlighed: Anker Jørgensen vækkes til live i Sydhavnen - Teater V I Prøvehallen
Kl. 21.00 - søn Kl. 22.15Teater
TEATERFORESTILLINGEN: AFBRUDT SAMLIV - Ofelia Plads
Kl. 16.00 - man Kl. 22.00Udstilling
De kosmiske dansere kommer til Ofelia Plads. - Valby
Kl. 19.00 - 21.00Smagninger
Whiskysmagning med Lars Gregersen og Peter Kjær - Koncertkirken
Kl. 19.30 - 21.00Koncerter / Kultur
Operaen Argenore – highlights - Koncertkirken
Kl. 19.30 - 21.00Forestilling / Kultur
Operaen Argenore – highlights - EDISON
Kl. 21.00 - tors Kl. 22.15Teater
FORESTILLINGEN: MØRKT FORÅR - Albertslund
Kl. 21.00 - 23.00Koncerter
BISHOP NEHRU + GOYA GUMBANI BESØGER FORBRÆNDINGEN