- Indre By
Kl. 10.00 - søn Kl. 17.00Udstilling
Særudstilling: Neandertaler - SMK
Kl. 10.00 - søn Kl. 18.00Kunst / Udstilling
Matisse: Det røde atelier - Broens Skøjtebane
Kl. 18.00 - lør Kl. 23.00Events
DISCO ON ICE - Christiansborg slot
Kl. 10.00 - ons Kl. 23.59App / Oplæsning
Lydvandring: Magtens mure - Indre By
Kl. 09.30 - fre Kl. 10.15Børn / Forestilling
Frøken Ignora og Mister Georg på Anemonen -
Kl. 18.00 - lør Kl. 19.00Børn / Teater
FORESTILLINGEN TRO, HÅB OG GORGONZOLA - Magasin du Nord Museum
Kl. 11.00 - søn Kl. 17.00Mode / Udstilling
Magasin du Nord Museum åbner udstilling - København N
Kl. 21.00 - lør Kl. 22.15Kultur / Teater
DEN ANDEN ARABISKE KVINDE – BLAAGAARD TEATER - Folketeatret
Kl. 20.00 - søn Kl. 21.30Forestilling / Koncerter
Dan Turèll + Halfdan E Live (gæstespil) - Islands Brygge / Kulturhuset
Kl. 10.00 - 11.30Dans / Kursus
Afrikansk dans for voksne og børn - SMK
Kl. 18.00 - 19.15Kunst / Musik
Koncert: ‘Det røde atelier’ omsat til toner - Store Vega
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter
smash!bang!pow! og VEGA præsenterer Weyes Blood i Store VEGA - Hotel Cecil
Kl. 20.00 - 22.00Podcast / Show
PÅ STRIBE LIVE PODCAST – Hotel Cecil - Københavns Stadsarkiv
Kl. 15.30 - 17.00Foredrag / Kultur
Lær din københavnerfamilie at kende. Slægtsforskning på Københavns Stadsarkiv - SKAAL
Kl. 18.00 - 22.00Mad i byen / Smagninger
Brewmaster Dinner med GAMMA - København NV
Kl. 18.00 - 21.00Foredrag
Foredrag med Bjørn Harvig fra Eventyrenes klub inkl. tapas. - Indre By
Kl. 19.00 - 21.30Litteratur
Litteratursalon Esther - Store Vega
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter
smash!bang!pow! præsenterer Wallows i Store Vega - Indre By
Kl. 20.00 - 22.00Events / Smagninger
Vodka & Caviar at Bar7 -
Kl. 09.30 - 10.30Dans / Motion
Morgendans i Operaen - Ørestaden
Kl. 16.30 - 18.00Fernisering / Festival
HUB1 hylder lysfestivallen - Broens Skøjtebane
Kl. 17.00 - lør Kl. 22.00Festival / Lys
Bliv en lysende stjerne på Broens Skøjtebane - Nordhavn
Kl. 18.00 - 23.00Events / Mad i byen
Eksklusiv Gourmetmiddag på The Krane - Amager
Kl. 19.00 - 20.30Comedy / Stand-Up
Influencers og andre med jord i hovedet på Teater Play - Bremen Teater
Kl. 20.00 - 22.00Talkshow
FISKER & PILGAARD – DET GULE SHOW - København
Kl. 14.00 - 16.00Smagninger
Whisky for begyndere! - Brønshøj
Kl. 19.00 - 20.00Jazz / Koncerter
Vinterjazz: Køs feat. Nils Gröndal & Victor Dybbroe - Valby Kulturhus
Kl. 19.30 - 23.00Bingo / Musik
TH BAR’s Musik-Bingo februar - Gentofte
Kl. 11.00 - 15.00Arkitektur / Rundvisning
Åbent hus i Varmings eget hus - Frederiksberg
Kl. 15.00 - fre Kl. 17.00Jazz / Koncerter
The Vintage Vibes – vokal, soul, jazz – Vinterjazz 2023 - DROP INN
Kl. 15.00 - 16.45Jazz / Koncerter
Baun On Beatles - Frederiksberg
Kl. 16.00 - 22.00Festival / Jazz
SuperJazzDay @ VinterJazz - Bremen Teater
Kl. 19.00 - 21.00Comedy
CONRAD MOLDEN på BREMEN - Dansk Arkitektur Center
Kl. 15.00 - søn Kl. 15.45Rundvisning
Oplev udstillingerne – DAC - København
Kl. 18.00 - 21.00Smagninger
Vinspecialistens Vinfestival København, Axelborg -
Kl. 18.00 - 21.00Events
Vinspecialistens Vinfestival - Bremen Teater
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag / Show
JOHAN OLSEN PÅ BREMEN TEATER - Niels Bohr Institutet
Kl. 17.00 - ons Kl. 19.00Foredrag / Fysik
Fysikkens fundamentale fortolkninger - Granola
Kl. 18.00 - 21.00Mad i byen / Talk
Salon på Granola med Glenn Bech og Chris Pedersen - København N
Kl. 19.00 - 20.00Forestilling
Copenhagen Film & Theatre School viser Mor - Rundetaarn
Kl. 19.00 - fre Kl. 21.00Astronomi / Kultur
Stjernekig og astronomiske samtaler - H15
Kl. 20.00 - 22.30Koncerter
Anna Roemer SOLO & Rasmus Oppenhagen Krogh Trio - Nimb
Kl. 20.30 - ons Kl. 23.00Festival / Jazz
Eventyrlige cocktails og sprød jazz - Nikolaj Kunsthal
Kl. 16.00 - 19.00Fernisering / Kunst
Fernisering * Neither Day nor Night - København / Ofelia Plads
Kl. 17.30 - 19.00Events / Kunst
Oplev Copenhagen Light Festival - Dragør
Kl. 19.00 - 21.00Smagninger
A.H. Riise Romsmagning - Werkstatt
Kl. 19.00 - 21.00Festival / Kunst
God Goes Deep i Werkstatt - Folketeatret
Kl. 19.30 - søn Kl. 21.30Forestilling / Teater
The Humans – Forestilling - Glyptoteket
Kl. 19.30 - 20.30Arkitektur / Kultur
At skabe en by – fra oldtidens Ægypten til vor tids København - Rust
Kl. 20.00 - 23.00Koncerter
Isaac Anderson (UK) // RUST -
Forestilling / Koncerter
APOLLONIAN BLACKOUT - København
Kl. 20.00 - 23.30Jazz
K A L E II D O | Vinterjazz 2023 | Xenon | HUSET - Arken
Kl. 11.00 - søn Kl. 21.00Kunst / Udstilling
BUTTERFLY! ARKEN - Arken
Kl. 11.00 - søn Kl. 21.00Digital / Kunst
REFIK ANADOL – NATURE DREAMS PÅ ARKEN - Politikens Hus
Kl. 16.00 - 18.00Events / Sundhed
Få kontrol over din krop! - Rentemestervej
Kl. 17.00 - 18.00Bøger / Talk
ARTIST TALK med Helle Vibeke Jensen - Amager
Kl. 20.00 - søn Kl. 22.00Forestilling
Alder ingen hindring – Teater Play - København NV
Kl. 21.00 - 23.00Jazz
I Think You’re Awesome – Acoustic Sounds // Edlund/Higgins [Vinterjazz 2023] - Loppen
Kl. 21.00 - 23.00Jazz / Musik
LOPPEN X VINTERJAZZ L’ECLAIR(CH) - Folketeatret
Kl. 09.15 - ons Kl. 09.50Børn / Forestilling
Aftryk på Folketeatret - Indre By
Kl. 10.15 - søn Kl. 15.00Børn / Events
Fit for Fight for hele familien - Amager
Kl. 11.00 - 12.00Børn / Dans
Børnerave med DJ Thomas Vibe - DET LILLE TEATER
Kl. 16.00 - søn Kl. 16.35Børn / Teater
OKKER GOKKER Musikforestilling for de mindste - København
Kl. 12.00 - søn Kl. 22.00Mad i byen / Smagninger
8 days of tasting - Indre By
Kl. 15.00 - 18.00Events / Gastronomi
À TERRE x LYST KOKKETRÆF - Islands Brygge / Kulturhuset
Kl. 19.00 - 19.50Børn / Festival
Dopha / Amager Børnemusikfestival - Operaen
Kl. 20.00 - 22.30Koncerter
smash!bang!pow! præsenterer First Aid Kit i Operaen - SKAAL
Kl. 21.00 - man Kl. 05.00Events / Super Bowl
Super Bowl på Skaal - østerbro
Kl. 10.00 - tirs Kl. 14.00Børn / Workshop
Nomerne i Kildevæld - Ørestaden
Kl. 13.00 - 13.45Børn / Koncerter
Reggaekoncert med Trolle & Tormod – Amager Børnemusikfestival - GL. STRAND
Kl. 10.00 - tors Kl. 13.00Børn / Workshop
Mig og min Avatar Workshop - Bakkehuset
Kl. 17.00 - 18.00Events / Litteratur
KÆRLIGHEDSLÆSNING OG DRINKS PÅ VALENTINES DAY - Indre By
Kl. 18.00 - 23.59Events / Valentines
Valentines day Bar7 - dansekapellet
Kl. 19.30 - lør Kl. 21.00Dans / Teater
THANK YOU HAVE A NICE DAY – Danseteater - Lygten Station
Kl. 19.00 - 20.30Comedy
English Comedy Night: SuperCut Valentines Comedy - Store Vega
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter
smash!bang!pow! og VEGA præsenterer The Black Angels (US) i Store VEGA - Hotel Cecil
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter
Rhys Lewis, gæster Hotel Cecil - Kvarterhuset
Kl. 11.00 - 11.45Børn / Koncerter
Børnekoncert med Babulja - ZeBU
Kl. 13.00 - 13.45Børn / Koncerter
Reggae skal ud til børnene – Amager Børnemusikfestival - København NV
Kl. 13.00 - lør Kl. 23.00Festival / Smagninger
Copenhagen Gin Fest - SMK
Kl. 16.00 - lør Kl. 17.30Forestilling / Udstilling
Udstillings-forestilling: ELEKTRICITET - KLEIN
Kl. 20.30 - 22.30Koncerter
Soma and the loved ones + Halvcirkel - Islands Brygge / Kulturhuset
Kl. 20.00 - 22.00Festival / Jazz
Sinne Eeg Group / Vinterjazz - Union
Kl. 20.00 - 22.00Jazz / Koncerter
KIMI – Vinterjazz - København
Kl. 21.00 - 23.30Jazz
Maria Chiara Argirò (IT/UK) | Vinterjazz 2023 | Musikcaféen | HUSET - BLOX
Kl. 10.00 - 14.00Børn / Fastelavn
Fastelavn @ BLOX - København Ø / Vardegade
Kl. 11.00 - 11.30Børn / Teater
TEATERFORESTILLING CIRKEL - Carlsberg Byen
Kl. 11.00 - 13.00Talk / Walk
Carlsberg Byen: Fra bryggeri til by - Bremen Teater
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
CLEMENT KJERSGAARD / DE NÆSTE 25 ÅRS VERDENSHISTORIE - Riddersalen
Kl. 19.00 - 21.00Debat
Debat i Kunstnerkabareten - Vesterbro
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
Afslør løgn og bedrag! Teknikker til løgndetektion – DGI byen - H15
Kl. 20.00 - 23.59Jazz / Koncerter
Jeremy Troy single release concert - Amager
Kl. 20.00 - 22.00Comedy
Kosmonauterne – IMPROCOMEDY - Valby
Kl. 20.00 - 21.30Koncerter
Molly Koppel besøger Valby kulturhus - København / Ofelia Plads
Kl. 17.30 - 19.00Events / Kunst
Oplev Copenhagen Light Festival - Kulturhuset
Kl. 19.00 - 21.30Bøger / Foredrag
Store Nordiske Krig 1700-1721 – Islands Brygge - Riddersalen
Kl. 19.00 - tors Kl. 22.00Forestilling
Alt om Alting – Pitch-maraton - Nordatlantens Brygge
Kl. 19.30 - 20.15Kunst / Teknologi
BØLGER & BOBLER – mød kunstnerne bag lysværket Bølgeland - Vanløse
Kl. 19.30 - lør Kl. 21.00Teater
Forestillingen: Tilbage til højskolen - Pumpehuset
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter
smash!bang!pow! præsenterer Headie One (UK) i Pumpehuset - La Oficina
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter
Barbara Moleko – Women In Office - Christianshavn
Kl. 18.00 - søn Kl. 18.00Udstilling
Ukraine House in Denmark – THE MUSES ARE NOT SILENT - Valby Kulturhus
Kl. 18.30 - 20.30Jazz / Koncerter
Reflections on Joni - Vesterbro
Kl. 19.30 - 23.00Klassisk Musik
Musikhuset København præsenterer “På vej til New York” - Islands Brygge / Kulturhuset
Kl. 09.30 - 11.00Børn / Koncerter
Klassiske minikoncerter - Docken
Kl. 12.00 - 23.59Events / Musik
Music for Dreams 20 Years – 8 hour extravaganza - DROP INN
Kl. 16.00 - 18.00Jazz / Koncerter
Vinterjazz: Henning/Graulund/ Wessberg/AndersP - København
Kl. 17.30 - 19.30Festival / Smagninger
Wine & Walk – Copenhagen Light Festival Edition - Rungstedgaard
Kl. 18.00 - 23.00Events / Mad i byen
Winemakers Dinner – Rungstedgaard - København V
Kl. 20.00 - søn Kl. 02.00Fest og natteliv / Show
Podcastprisen – Folkehuset Absalon - Islands Brygge / Kulturhuset
Kl. 20.30 - 22.00Festival / Jazz
Tenor legacy – Celebrating Dexter Gordon 100 years - Christiania
Kl. 21.00 - 23.00Jazz / Koncerter
Vinterjazz X Loppen: KLIMAFORANDRINGER - Lille Vega
Kl. 21.00 - 23.00Koncerter
Farverige fusioner i VEGA fra Tabloid