- Indre By
Kl. 10.00 - søn Kl. 17.00Kunst / Udstilling
SEAN SCULLY MATERIAL WORLD – THORVALDSENS MUSEUM - Ofelia Plads
Kl. 16.00 - man Kl. 22.00Udstilling
De kosmiske dansere kommer til Ofelia Plads. - Brønshøj
Kl. 13.00 - fre Kl. 17.00Kunst / Udstilling
Martha Skou – 8 moons Aria - Valby
Kl. 21.00 - lør Kl. 22.20Teater
TIL UNGDOMMEN I TEATER V - København V
Kl. 12.00 - søn Kl. 18.00Foto / Udstilling
Jane Jin Kaisen: Currents på fotografisk center - København V
Kl. 10.00 - fre Kl. 11.05Teater
Mælkebøttereglementet – Zeppelin - Niels Bohr Institutet
Kl. 17.00 - ons Kl. 19.00Foredrag / Fysik
Fysikkens fundamentale fortolkninger - Rundetaarn
Kl. 19.00 - fre Kl. 21.00Astronomi / Kultur
Stjernekig og astronomiske samtaler - Folketeatret
Kl. 19.30 - søn Kl. 21.30Forestilling / Teater
The Humans – Forestilling - SMK
Kl. 16.00 - lør Kl. 17.30Forestilling / Udstilling
Udstillings-forestilling: ELEKTRICITET - Riddersalen
Kl. 19.00 - tors Kl. 22.00Forestilling
Alt om Alting – Pitch-maraton - Vanløse
Kl. 19.30 - lør Kl. 21.00Teater
Forestillingen: Tilbage til højskolen - Chr. Hansen Auditorium
Kl. 19.00 - 21.15Foredrag / Natur
Vin & Videnskab: Arkæologi under havet - HUSET
Kl. 19.30 - 22.00Comedy
Open mic for Red Barnet Ungdom - Amager
Kl. 20.00 - ons Kl. 22.00Podcast
r8Dio TESTSHOW - Amager
Kl. 20.00 - 22.00Events
Natkirke i Købnerkirken - Absalon
Kl. 20.00 - 22.30Marked
Late-Night Lopper i Absalon - Indre By
Kl. 10.00 - 18.00Børn / Walk
Skattejagt på Kastellet - GL. STRAND
Kl. 17.00 - 18.00Kultur / Udstilling
“Kinas kvinder bærer den halve himmel” – GL. STRAND - Union
Kl. 17.00 - 19.00Kultur / Mad i byen
Food for Thought: Norman Fearrington - Operaen
Kl. 19.30 - søn Kl. 21.55Opera
AIDA I OPERAEN - Absalon
Kl. 20.00 - 22.00Banko
Genbrugsbanko – Folkehuset Absalon - Hotel Cecil
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter
SVEA S PÅ HOTEL CECIL - Pumpehuset
Kl. 21.00 - lør Kl. 06.00Koncerter
Origin of Trance – The Overlords at Pumpehuset - Lyngby
Kl. 10.00 - søn Kl. 16.00Musik / Workshop
indiske koncerter med Ashish Sankrityayan – Lydterapihjørnet - Riddersalen
Kl. 14.00 - 16.00Debat
1:1 samtalesalon i Kunstnerkabareten - Indre By
Kl. 19.00 - 20.30Kultur / Videnskab
En performance lecture – Kulturhuset Indre By - Ballerup
Kl. 09.00 - tors Kl. 15.00Børn / Marked
Vintage-legetøjsloppemarkedet CPH Toyfair - Bremen Teater
Kl. 11.00 - 12.00Show
VERCINGER OG DENGO PÅ BREMEN - Riddersalen
Kl. 14.00 - 16.00Talk
Riddersalens mænd - Metronomen
Kl. 19.00 - 21.00Musik
Ashish Sankrityayan – Klassisk indisk sang - Store Vega
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter
smash!bang!pow! og VEGA præsenterer Ásgeir (ISL) i Store VEGA - Kulturtårnet
Kl. 19.00 - 21.00Talk
Tower Talk: Lars Kramhøft & Claus Høxbroe - Dansk Arkitektur Center
Kl. 08.15 - 09.15Arkitektur / Talk
MorgenDAC: Hvad skal vi med Refshaleøen? - Vesterbro
Kl. 15.30 - 17.00Kultur / Walk
Barndommens gade – Tove Ditlevsen og Vesterbro - Sundby
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag / Videnskab
Naturvidenskabeligt foredrag: Det er bare en virus - Frederiksberg
Kl. 19.00 - 21.00Smagninger
Paranubes Smagning på Bird. - København Ø
Kl. 19.00 - 21.00Talk
Når mænd græder – Traumer udtrykt gennem litteraturen - Frederiksberg
Kl. 19.00 - 21.00Smagninger
Paranubes Smagning på Bird. - Store Vega
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter
VEGA og Live Nation præsenterer MURDA - Frederiksberg
Kl. 18.30 - 21.00Events
Bevidst Dating Arrangement - Chr. Hansen Auditorium
Kl. 19.00 - 21.15Foredrag / Videnskab
Vin & Videnskab: Hjernen – Sidste nyt fra forskningsfronten - Rundetaarn
Kl. 19.00 - 21.00Astronomi / Talk
Kvinder i astronomien - Sydhavnens Vinbar
Kl. 19.00 - 22.00Events / Smagninger
Vinsmagning på Kvindernes Internationale Kampdag – Sydhavnens Vinbar - Enghave Kirke
Kl. 17.00 - 19.00Gudstjeneste / Mindfulness
Johannes og Overtoner: musik, ord og meditationer - Københavns Museum
Kl. 19.00 - 21.00Forestilling / Kultur
Foredrag: Philip de Lange - Bremen Teater
Kl. 19.30 - 21.00Show
SIGNE MOLDE HVA’ FANDEN HAVDE DU REGNET MED? - Glyptoteket
Kl. 19.30 - 20.30Foredrag
Kvindernes kampdag på Glyptoteket. - Den Grå Hal
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter
smash!bang!pow! præsenterer King Gizzard & The Lizard Wizard (US) - Hotel Cecil
Kl. 20.00 - 22.00Comedy / Koncerter
THOMAS HARTMANN & NICKLAS SONNE PÅ HOTEL CECIL - Valby
Kl. 21.00 - søn Kl. 22.20Forestilling
ARGUMENTER IMOD KVINDER – TEATER V - Det Kgl. Haveselskabshave / Frederiksberg
Kl. 18.30 - lør Kl. 01.00Dans / Events
The Dinner & Show - Brønshøj
Kl. 08.00 - lør Kl. 14.00Børn / Udstilling
Udstilling: Hobbitten – ud og hjem igen – Brønshøj Bibliotek - Biblioteket / Brønshøj
Kl. 08.00 - lør Kl. 14.00Bøger / Børn
Udstilling: Hobbitten – ud og hjem igen - Amager
Kl. 10.00 - 14.30Børn / Events
Værksted med Maria Lau Krogh - Vesterbro
Kl. 11.00 - fre Kl. 14.00Børn / Fysik
Sjov Science i Enghaveparken - Nordatlantens Brygge
Kl. 16.45 - 18.25Film
DANSEFILM FRA NORD — Nordatlantiske Filmdage 2023 - Herlev
Kl. 18.00 - 19.00Forestilling
Syngespillet The Forgotten Land med Eventyrensemblet - Indre By
Kl. 19.00 - 20.15Koncerter
Koncert med Di Garbi i Christiansborg Slotskirke - Rødovre
Kl. 19.00 - 21.00Musik
Ashish Sankrityayan – Klassisk indisk sang - Betty Nansen
Kl. 20.00 - ons Kl. 22.20Forestilling / Teater
ILIADEN PÅ BETTY NANSEN - Husets Biograf
Kl. 15.00 - 21.00Film / Sport
Shoot Football Film Festival 2023 - København / Musikhuset
Kl. 15.00 - 16.45Koncerter / Kultur
ASHISH SANKRITYAYAN / KLASSISK INDISK SANG - Bremen Teater
Kl. 20.00 - 22.00Show
BASSEM YOUSSEF – BREMEN - Lygten Station
Kl. 20.00 - 21.15Comedy
Carsten Eskelund ‘Begrænset Udsyn’ – test show - Folketeatret
Kl. 10.00 - 10.55Forestilling / Kultur
Habibi på Folketeatret - Frederiksberg
Kl. 19.00 - 20.00Koncerter
Koncert med NAEMA - Bremen Teater
Kl. 19.00 - 21.00Talk
JENS WERNER MIT LIV MED DANS -
Kl. 20.00 - 22.00smash!bang!pow! præsenterer Dry Cleaning i Store VEGA
- Brønshøj
Kl. 09.30 - ons Kl. 12.00Børn / Forestilling
Teaterforestilling: Spaghetti - Kødbyen
Kl. 18.00 - 21.00Events
Minigolfturnering hos Camping i Kødbyen - Bremen Teater
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag / Talk
PETER A.G. PÅ BREMEN - Den Danske Filmskole
Kl. 17.00 - 18.30Foredrag
Svære kilder – svære miljøer – Den Danske Filmskole - Bremen Teater
Kl. 17.00 - 18.00Film
THE SUPER 8 YEARS – Bremen Teater - Chr. Hansen Auditorium
Kl. 19.00 - 21.15Foredrag / Sundhed
Vin & Videnskab: Evigt liv - Halmtorvet
Kl. 19.00 - 23.00Koncerter
H9 ONSDAGS SCENEN – Kasper Spez LIVE - Indre By
Kl. 18.30 - 21.30Mad i byen / Smagninger
Winemaker Dinner med Cascina Longoria på Restaurant Lola - Frederiksberg
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
Fra selvmordstruet til selvstændig // fra at miste alt til at elske sig selv - Absalon
Kl. 20.00 - 21.00Banko
Plantebanko - Bremen Teater
Kl. 20.00 - 22.30Film / Talk
20 DAYS IN MARIUPOL -Ukraine-film på Bremen - Indre By
Kl. 13.00 - 18.00Events / Fest og natteliv
Copenhagen St. Patrick’s Day Parade -
Kl. 16.00 - 20.00Den Lille Kulturnat på Krigsmuseet
- Folketinget
Kl. 16.00 - 20.00Børn / Events
Den Lille Kulturnat i Folketinget - BLOX
Kl. 16.00 - 20.00Events / Kultur
Den lille Kulturnat ved BLOX - Pumpehuset
Kl. 21.00 - 23.00Koncerter
smash!bang!pow! præsenterer Mezerg i Pumpehuset - Ørestaden
Kl. 10.00 - 11.00Bøger / Børn
Vikingedag – fortælling og livetegning med Palle Schmidt - Frederiksberg vinhandel
Kl. 13.00 - 15.00Foredrag / Smagninger
Caminoen til Santiago uden vabler og sure sokker Winetalk med Morten Wulff - Nørrebro Teater
Kl. 20.00 - 22.00Talkshow
Live-talkshow med Matadors stærke kvinder - Lille Vega
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter
Tomas Høffding (WhoMadeWho) gæster Lille Vega - KLEIN
Kl. 20.30 - 22.00Koncerter
ELBA GÆSTER KLEIN - Pumpehuset
Kl. 21.00 - 23.00Koncerter
smash!bang!pow! præsenterer SG Lewis (UK) i Pumpehuset - Hotel Cecil
Kl. 20.00 - 22.00Podcast / Videnskab
VIDENSKABELIGT UDFORDRET KOMMER TIL HOTEL CECIL - Teatret Zeppelin
Kl. 11.00 - lør Kl. 11.55Børn / Forestilling
FORESTILLINGEN AT TÆLLE - København
Kl. 08.15 - 09.15Talk
MorgenDAC: Kan byer brande sig attraktive? - Biblioteket / Sundby
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag / Videnskab
Naturvidenskabeligt foredrag: Kaffe - København S
Kl. 20.00 - fre Kl. 21.00Teater / Unge
DRØM DRØM DRØM PÅ ZEBU - SMK
Kl. 17.00 - ons Kl. 18.00Kunst / Kursus
Slow Art på Statens Museum for Kunst - Krudttønden
Kl. 09.30 - ons Kl. 11.00Børn / Teater
TAB & VIND – en forestilling om konkurrence - Nikolaj Kunsthal
Kl. 16.00 - 17.00Talk
Finissage: samtale mellem Lina Hashim og Hasib Nasiri - Indre By
Kl. 16.30 - 18.15Talk / Videnskab
Vrøvl til Videnskab – byvandring om medicinhistorie - Glyptoteket
Kl. 17.00 - 20.30Udstilling / Yoga
Yoga på Glyptoteket. Hilsner til solen - Dansk Arkitektur Center
Kl. 17.00 - 21.00Arkitektur / Udstilling
Udstillingsåbning: So Danish! - Valby Kulturhus
Kl. 19.00 - 21.00Film / Talk
CPH:DOX ‘Body Parts’ + talk - Dansk Arkitektur Center
Kl. 10.00 - søn Kl. 21.00Arkitektur / Design
Made in Denmark – DAC - REFFEN
Kl. 12.00 - søn Kl. 22.00Events / Fest og natteliv
Åbningsfest Reffen - østerbro
Kl. 18.00 - 23.59Gastronomi
Supra – FOODOIR - Pumpehuset
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter
smash!bang!pow! præsenterer Mimi Webb i Pumpehuset - Store Vega
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter
smash!bang!pow! og VEGA præsenterer Fever Ray (SE) i Store VEGA - Prismen
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter
Forårskoncert: Mambe & Danochilango - Gladsaxe
Kl. 09.00 - søn Kl. 18.00Events / Sport
Danmarks Mesterskabet i Bordtennis - Dansk Arkitektur Center / København
Kl. 10.00 - søn Kl. 17.00Arkitektur / Historie
Open House Copenhagen - Frederiksberg
Kl. 10.00 - 16.00Festival / Musik
UNMUTE FESTIVAL 2023 - Amager
Kl. 11.00 - 18.00Sport / Velgørenhed
Løb for det mentale helbred! - Operaen
Kl. 14.00 - 14.40Børn / Forestilling
Teaterfuglene en PixiForestilling - Amager / Kvarterhuset
Kl. 14.00 - 15.00Bøger / Børn
Vi elsker bøger: Mød forfatteren bag Valhalla-tegneserien: Peter Madsen - Vanløse
Kl. 18.00 - 19.00Forestilling
The forgotten land - Indre By
Kl. 19.30 - 22.00Klassisk Musik / Koncerter
Concert with Peruvian pianist Sergio Díaz Rojas - Koncertkirken
Kl. 20.00 - 23.30Klassisk Musik / Koncerter
PIANO DAYS COPENHAGEN 2023 - Metronomen
Kl. 21.00 - 23.00Musik
Bossa Nova Night with Brasiliando - Carlsberg Byen
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
Undskyld, jeg er introvert - Dansk Arkitektur Center
Kl. 08.15 - 09.15Natur / Talk
Kan vi bygge os til mere biodiversitet? - Biblioteket / Sundby
Kl. 19.00 - 21.00Astronomi / Foredrag
Naturvidenskabeligt foredrag: Stjernernes vilde liv - Den Sorte Diamant
Kl. 18.00 - 20.00Foredrag / Videnskab
Derfor skaber du dit eget liv – med baggrund i kvantefysikken - DGI Byen
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
Jytte Vikkelsøe: Derfor forelsker du dig aldrig i den forkerte - Lygten Station
Kl. 19.00 - 20.15Comedy / Show
U(D)DANNET på Lygten Station - Halmtorvet
Kl. 19.00 - 23.59Musik
H9 ONSDAGS SCENEN: SKYGGESIDEN LIVE - Store Vega
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter
smash!bang!pow! præsenterer Viagra Boys (SE) i Store VEGA - Nikolaj Kunsthal
Kl. 16.30 - 17.00Omvisning
Interference ved kunsthistoriker Rie Linnea Lindgren-Olsen - Frederiksberg
Kl. 17.00 - 19.00Børn / Foredrag
DANSK BØRNEKULTUR PÅ MUSEUM - Grumscph
Kl. 18.00 - 20.30Talk
Balancér kærlighed og familieliv – Tips til at date, når du har børn - Københavns Museum
Kl. 19.00 - 21.00Arkitektur / Foredrag
Arkitektens guide til særlige bygningsværker - Glyptoteket
Kl. 19.30 - 20.30Udstilling
Kunst som propaganda - Vesterbro
Kl. 19.00 - lør Kl. 19.00Festival / Musik
Vesterbro Beat Dage - Frederiksberg
Kl. 19.00 - 23.00Show / Stand-Up
Kasper Porsdal | Små ting jeg vil sige - Amager / Kvarterhuset
Kl. 19.30 - 21.30Jazz
Amagerbro Jazz // Morten Schantz Trio - VEGA
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter
smash!bang!pow! præsenterer Alex G (US) i Store VEGA - Riddersalen
Kl. 20.00 - lør Kl. 22.00Forestilling
Jolly Weltschmerz i Riddersalen