Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Bengt Holst og den moderne zoo

15. september 2021
Kl. 19:00 - 21:15

Under titlen ”37 år med dyrene i ZOO – hvad har vi lært, og hvor går vi hen?” vil Bengt Holst, den kendte tidligere videnskabelige direktør i Zoologisk Have København, fortælle om sit eget virke i ZOO og om den moderne zoologiske haves muligheder og udfordringer. Vi skal med bag om kulisserne i Haven på Valby Bakke og høre om, hvordan den igennem årene har udvidet sit virkeområde til hele verden med naturbevaringsprojekter i bl.a. Asien, Afrika og Sydamerika, og hvorfor ZOO stod fast, da verdenspressen gik til angreb i Marius-sagen.

 

Finder sted: Indre By

Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.