Kildekonens Julesild og Julesnaps:
Lørdag den 2. november kl. 12.00 inviterer Kilden i Haven i Tivoli til et stemningsfuldt snapseevent, hvor årets Kildekonens Julesild og Kildekonens Julesnaps skal kåres af publikum og et snaps- og madkyndigt dommerpanel.
Køkkenchef Christian Hoffmann serverer tre fortolkninger af klassisk sildemad, mens restaurantchef Chris Rasmussen præsenterer tre af sine hjemmelavede kryddersnapse – udvalgt blandt omkring 30 varianter, alle inspireret af sæsonen og råvarerne fra Kildens egen have.
Sammen vurderer publikum og dommere både snapsene i sig selv og samspillet med de forskellige sildemadder, inden dagens bedste kombination kåres.
Kom og vær med til at finde årets Julesild og Julesnaps – en hyggelig eftermiddag med smag, tradition og forskud på julestemningen.