Koncert i Holmens Kirke
Holmens Vokalensemble synger sensommersange og Sofie Gråbøl læser digte
Holmens Vokalensemble under ledelse af kantor Jakob Lorentzen vil give en minderig koncert til støtte for Lone Dybkjær Fondens arbejde. Poesien vil også være med os, når Sofie Gråbøl læser digte og vidnesbyrd fra nogle af de unge kvinder, som har fået støtte til videregående uddannelse fra Lone Dybkjær Fonden.
Lone Dybkjærs mand, tidl. statsminister Poul Nyrup Rasmussen, medstifter af Lone Dybkjær Fonden, vil tale om Asian University for Women og de studerende, som har modtaget et stipendiat fra fonden.
Kom og vær med til at fejre, at vi gennem Lone Dybkjær Fonden kan give unge, talentfulde kvinder i Asien en chance for at få en videregående uddannelse og for at skabe den forandring, de drømmer om, i deres hjemlande.
Uddannelse er nøglen til frigørelse og nøglen til, at kvinder indtager deres naturlige plads i samfundet på lige fod med mænd. Mennesker kan miste meget, men uddannelse kan ingen tage fra et menneske. Lone Dybkjær så før de fleste, at uddannelse er den bedste udviklingshjælp, vi kan give. Fonden viderefører hendes livslange arbejde for kvinders ret til videregående uddannelse.
Fri entré. Dørene åbnes en time før og dele af kirken vil være reserveret til særligt inviterede.