Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Østers, sortfodsskinker og sherry

12. november 2020
Kl. 17:00 - 22:00
123272370_3395282403926771_1075137323098702961_o

I disse tider er det vigtigt at man husker at forkæle sig selv, så kom forbi Københavns eneste østersbar og tage gerne en ven eller veninde med og få en mad aften i sent il glemme.

I får:

Et bræt med 2 forskellige sortfodsskinke skåret af Contador Mads Vegas
Jamon Ibérico de Cebo Noblesa Castillana (36 mdr) og Jamon Ibérico de Bellotta Pata Brava (42 mdr)
3 forskellige sherry’er afstemt efter de forskellige smage serveret af Sherryffen Morten Wulff.
Bodegas Baron: Xixarito Manzanilla (5 år), Solugua Manzanilla (10 år), Micaela Palo Cortado (25 år)
Vi kalder os den hellige treenighed og mens du mæsker dig i lækkerier vil vi fortæller lidt om hvordan produkterne kommer til verden og filosofien bag.
Aftenens stjerner:

Birk Voss: Har en overdreven viden og ikke mindst hang til havets frugter- ejer af Rouge Oysters, Københavns eneste østersbar.

Mads Vegas: Multikunstner og ikke mindst skinkebetvinger. Mads ved ALT om skinker og skærer dem ud lige foran dine øjne så du ved den er helt frisk.

Morten Wulff: Bliver i inderkredsen kaldt Sherryfen og det er fordi der løber sherry i hans blod, og at hans hjerte er fyldt med Flamenco: Udbreder konstant det gode budskab om Andalusiens hemmelige vine og er til daglig partner i Frederiksberg Vinhandel.

 

Finder sted: Indre By

Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.