SV-festival 2025
Hvad har Danmarks Underholdningsorkester, dreampop-bandet YÖR og powerfolk-gruppen VIIK til fælles…? De spiller alle på SV-festival 2025!
SV-festival i Sydhavn fylder rundt i år med 10 lys i lagkagen, og det skal fejres! Med vores hidtil største program slår vi dørene op til en musikfest fra den 2. – 9. juni. I et mangfoldigt musikprogram hylder vi tidsaktuelle artister og bands, der vil skabe nye horisonter og bryde dogmer ned med vovemod, musisk kunnen og noget på hjertet!
Oplev potent powerfolk med VIIK, artpop med NEBULAH, nujazz med ANDERS MALTA TRIO x NOVO QUARTET, psykedelisk new-age med TURIST, lydkunst med TINE SUREL LANGE, sonisk placemaking med billedkunstner ELSEBETH JØRGENSEN, symfonisk musik for hele familien med DANMARKS UNDERHOLDNINGSORKESTER, solokoncert med ELBA, dreampop med YÖR og meget mere nowsound i Sydhavn.
Som nyt i år skaber vi en festivalplads på Karens Minde Kulturhus fra fredag d. 6. til lørdag den 7. juni. Kig forbi og hør nye indiebands, symfonisk orkestermusik for hele familien, eksotisk spacepop og genrehybrid folkemusik! På festivalpladsen udstilles også ny billedkunst, som giver stemme til områdets historiske spor og forandringer.
Bag om SV: I udkanten af København ligger Sydhavn – og siden 2015 med SV-festival for både professionel scene og projekter med lokale skolebørn. ”I en tid med ofte de samme danske hitlistenavne i karavane ud på sommerfestivalerne har vi fundet vores niche. Her er der plads til både børn/unge-kultur, upcoming artister, artpop og avantgarde samt en masse andet god indiemusik med etablerede navne i udkanten af mainstream. Dette er blevet vores mærkesag, og den er vi glade for at kunne videreudvikle, dyrke og hylde på SV.” understreger festivalleder Jan Lippert.
Hop ind og se fuldt program her med et væld af gratis koncerter: