Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Udstillingsåbning for børn

9. maj 2026
Kl. 11:00 - 12:00

Dyrenes indtog – skulpturer af Antoine-Louis Barye

Børn og deres voksne inviteres til en vildt hyggelig formiddag med saft, kage og dyrerim, når Glyptoteket åbner en ny præsentation af den franske billedhugger Antoine-Louis Barye.

Der vil være en tale og direktøren medbringer sin hund, Osvald.

Glyptoteket har en fin samling af ca. 40 små bronzeskulpturer af den franske kunstner Antoine-Louis Barye. Der er tigere, løver, heste, en dromedar, en elefant og mange flere. Nogle i kamp, andre i løb, andre i dybe tanker.

I udstillingen kan børn og voksne finde små rim og remser om dyrene, gå på opdagelse i Baryes dyreverden og spejle deres egen livsverden i dyrenes.

Velkommen til et dyreshow Et vildt menageri Naturen gennem kunstneren Antoine-Louis Barye

Program
10.00 Udstilling åbner

11.00 Velkomst ved kurator Christine Horwitz Tommerup og formidlingsansvarlig Stefan Bang

11.10 Samtale med Glyptotekets direktør Gertrud Hvidberg Hansen og hendes hund Osvald

11.20 Saft og cookies til børn

Herefter er der mulighed for at gå på opdagelse i udstillingen på egen hånd og stille spørgsmål til Christine og Stefan.

 

Finder sted: Glyptoteket

Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.