Så er det nu: Københavns længste loppemarked vender tilbage
I sommeren 2023 blev der for første gang fyret op for et kilometerlangt loppemarked i Ørestad.
Loppemarkedet, som bredte sig over en strækning på hele 1,3 km, var med mere end 10.000 besøgende en stor succes, og derfor gjorde arrangørerne det hele igen i 2024 og 2025.
Også her valfartede folk til det laaaaaange loppemarked, og hvorfor så ikke gøre det endnu engang?
Ørestad Loppemarked er nu klar til endnu en omgang.
Hvis du er vild med genbrugsjagt, skal du shoppe løs lørdag 13. juni.
Gratis adgang
Ørestad Loppemarked er Københavns længste loppemarked, og kommer til at bestå af cirka 400 loppestande og flere tusinde besøgende.
I år strækker markedet sig ca. 1,3 km med standpladser i to rækker og giver dermed en salgsstrækning på omkring 2,6 km.
Læs også: Første butik i Danmark: International modekæde åbner i Field’s Der er lagt op til en festlig dag for både loppejægere og -sælgere, og vil du booke en stand, kan det gøres her.
Du finder det enorme loppemarked ved Kay Fiskers Plads, lige ved metrostationen Ørestad og Field’s, og herfra fortsætter det hele vejen ned forbi metrostationen Bella center.
Der er gratis adgang til Ørestad Loppemarked, og der er åbent fra klokken 10 til 16.
Se mere på Facebook.
Hvad: Ørestad Loppemarked
Hvor: Kay Fiskers Plads
Hvornår: Lørdag 13. juni 2026 kl. 10-16