Kom ind i Familien Husted: Her er der højt til loftet og vin i øjenhøjde

Når du træder ind af døren i Husted Vin på Østerbro, mødes du af duften af korkpropper, vin og hyggelige samtaler.
Flaskerne står på række som små fortællinger, og Jesper Mogensen står klar til at dele sin viden og gode historier.
Hos Husted Vin handler det ikke kun om flasken, men også om historierne, menneskene og håndværket bag. En passion, der stikker langt dybere end etiketten.
“Vi siger, at vin skal være i øjenhøjde. Her skal man føle sig velkommen – og måske gå ud ad døren lidt klogere, men først og fremmest gladere,” siger Jesper med et smil.
Jesper har arbejdet med vin i to årtier, men hver gang en kunde træder ind ad døren, føles det som nyt. For ham handler vin om samtaler, smil og fællesskab – og om at gøre oplevelsen tilgængelig for alle.
“Jeg elsker, når folk stiller spørgsmål – vi siger altid, at her er ingen dumme spørgsmål. Det vigtigste er nysgerrigheden og lysten til at lære. Vin skal være sjovt og hyggeligt,” tilføjer han.
Det er en filosofi, der præger hele butikken: Vin skal nydes med hjertet, ikke med etiketten. Her er fokus på hygge, håndværk og mennesker – alt det, der gør hver flaske til noget helt særligt.
Læs også: Paris er flyttet til Østerbro: Ny vinhandel med fokus på naturvine og franske perler Fra vinbog til vinliv
Bag disken står Jesper Mogensen, 46 år, butiksbestyrer, og altid klar med en god vin-anbefaling i ærmet.
Jesper fandt vejen ind i vinens verden i starten af 00’erne. Det hele begyndte med en eks-svigerfar, der delte ud af sin vinpassion – og nysgerrigheden tog hurtigt over.
“Jeg købte en vinbog og begyndte at dykke ned i det. Pludselig var jeg helt opslugt,” griner han.
Siden tog han en butiksuddannelse med speciale i vin og spiritus, og i 2016 blev Husted Vin hans nye hjemmebane.
I 2019 var han med til at starte butikken op på Østerbro, hvor han hver dag er klar til at tage imod dine vin ønsker.
“Jeg elsker kundekontakten. Det er sjovt at snakke med dem om mad og vin – og at hjælpe folk med at finde den rigtige flaske, enten til julebordet, en gave eller bare en hyggelig aften,” fortæller Jesper med et smil.

Vinreoler med gode historier
Når man træder ind i butikken på Østerbro, bliver man mødt af reoler fyldt med gode vin-historier. Stemningen er uformel, og der er altid plads til grin og en hurtig vinsnak.
Butikken ligger midt på Nordre Frihavnsgade, en gade Jesper har fulgt i mange år, både som nabo og som en del af bydelens livlige butiksliv.
“Østerbro er en skøn bydel – hyggelig, levende og med masser af specialbutikker. Nordre Frihavnsgade har altid haft sin charme, og det er fedt at kunne bidrage til gadelivet her,” fortæller Jesper med et smil.
For Jesper, er Husted Vin meget mere end en vinbutik. Det er en familie og et samlingspunkt for alle.
“Vi har mange stamkunder – folk fra kvarteret, som kigger ind bare for at sige hej eller få en snak om vin. Det er det bedste ved jobbet,” siger han.
Fra vinrejser til Nordre Frihavnsgade
Hver flaske er nøje udvalgt af Jesper og Husted Vin-teamet. Importeret direkte fra producenter rundt i Europa, og med fokus på at finde vine, som ikke findes andre steder i Danmark.
du kan både få konventionelle, økologiske og naturvine – med hver sin karakter, historie og plads på hylden.
“Vi tager på vinmesser i udlandet hvert år – blandt andet i Düsseldorf og rundt i Frankrig – for at møde vinbønderne bag. Det giver noget særligt at kunne fortælle kunderne, hvem der faktisk står bag flasken,” fortæller han.
“Der sker hele tiden noget nyt – nye årgange, nye producenter, nye områder – og det gælder for os om at være til stede og følge med, så vi hele tiden kan være foran i butikken,” siger han med et smil.
Vinsmagning og vinfestival
Husted Vin familien tæller i dag fem butikker i København – og fem restauranter, der er en fast del af koncernen: bl.a. Pate Pate, Falernum og Bibendum. Derudover leverer de vin til andre vinbutikker og caféer rundt i byen.
I weekender skruer butikken på Østerbro altid lidt ekstra op for hyggen – her kan du smage flasker, der er åbnet specielt til weekenden, mens man lader sig inspirere af vinene på hylderne.
Husted Vin holder jævnligt vinsmagninger i deres store butikker, hvor man kan smage sig igennem nye flasker i uformelle omgivelser.
Derudover arrangerer Husted Vin store vinfestivaler i Sydhavnen, hvor 20-30 producenter står klar med flasker, fortællinger og smagsprøver.
“Det handler om at dele oplevelsen. Vin bringer folk sammen – uanset om man er ekspert eller bare nysgerrig,” siger Jesper.

Når julen dufter af rødvin og hygge
Når julen nærmer sig, og julelysene tændes i gaderne, åbner Husted Vin døren til hygge og en duft af vin.
Flaskerne glimter som små gaver på række, og lyskæderne bliver hængt op i hele butikken.
“Julen er vores travleste tid – men også den hyggeligste,” siger Jesper.
Og derfor støtter Husted Vin op om julelysene på Nordre Frihavnsgade.
“Det er meget vigtigt med julelysene i denne tid, hvor der sker så meget forfærdeligt. Det kan være med til at skabe lys og varme og fokusere på bedre tider,” siger Jesper.
Hvert år vælger butikscheferne deres bud på vin til julebordet – et ritual, der er blevet en fast tradition.
“Vi ender som regel med 10-12 forskellige bud, som både kan passe til både flæskesteg og and. Personligt synes jeg, at Pinot Noir næsten altid passer perfekt til julemiddagen,” smiler Jesper.
Privat er Jesper også vild med julen, og elsker de hyggelige stunder med familien og den gode mad juleaften.
Her tager han også vin-traditionen med sig, da det altid er ham, der står for at udvælge vinene til bordet.
Vil du også støtte julebelysningen på Østerbro?
Du kan også lave din egen indsamling, holde en støttefest, arrangere et juleløb eller lave et loppemarked på Trianglen – alle idéer er velkomne.
Alle kan støtte med et valgfrit beløb på Mobile Pay: 81311
For virksomheder, kan du indbetale via kontonummer, husk firmanavn: Reg: 9070, Konto nr: 1639984830
Virksomheder, der støtter med mere end 3.000 kroner får en gratis portrætartikel i MigogKbh.