Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Ligner noget fra DDR: Skal soppesøen i Fælledparken reddes?

607e762a-cbae-4364-932e-e76f9d8eaeb4-768x1024
Sådan ser soppesøen ud i dag. Foto: Privat

Det er så sikkert, som ammen i kirken.

Hvert år spørger den ene håbefulde forældre efter den anden hinanden på Facebook, om nogen ved, om man kan bruge soppesøen i Fælledparken – I ved det kæmpemæssige område, hvor børn engang kunne plaske rundt i vandet midt i en af Københavns mest populære parker.

Svaret er nej.

I dag er der ikke meget sopning over soppesøen på vandlegepladsen i Fælledparken.

Den har været uden vand i flere år på grund af frostskader, og det får nu Venstre på Københavns Rådhus til at kræve handling.

Partiet vil have soppesøen renoveret og tager derfor projektet med til de kommende budgetforhandlinger.

Og sundheds og omsorgsborgmester Jens Kristian Lütken (V) lægger ikke fingrene imellem, når han beskriver søens nuværende tilstand.

Flere steder vokser der decideret ukrudt op gennem frostskaderne. Foto: Privat

“En skandale”

Ifølge Venstre har soppesøen fået lov til at stå ødelagt og forfalde gennem flere år.

“Det er ganske enkelt en skandale, at soppesøen i Fælledparken blot ligger forfalden og ødelagt hen. Sådan har det nu set ud i en hel del år, og det bliver kun værre,” siger Jens Kristian Lütken i en pressemeddelelse.

Og borgmesteren går endnu længere i sin beskrivelse:

“Det ligner simpelthen en forladt forlystelsespark i det gamle Østtyskland. Det er ikke sådan, København skal se ud.”

Vil have vand og børn tilbage

Soppesøen er en del af vandlegepladsen i Fælledparken og har tidligere givet især familier med mindre børn mulighed for at køle sig ned og lege i vandet.

Men frostskader har betydet, at søen nu har stået uden vand i flere år.

Ifølge Venstre er det ekstra ærgerligt i en by, hvor der ifølge partiet i forvejen mangler bade og svømmefaciliteter.

Her skulle man engang spise sine madpakker. Foto: Privat

Her ser Jens Kristian Lütken soppesøen som et supplement til både hovedstadens svømmehaller og havnebade, særligt for de yngste københavnere og deres familier.

“Den skal selvfølgelig ikke bare stå og forfalde. Det synes jeg faktisk ikke, at vi kan være bekendt,” siger han.

Pengene skal findes på rådhuset

Om børnene rent faktisk kommer til at soppe i Fælledparken igen, er endnu ikke afgjort.

Venstre vil tage ønsket om en renovering med til de kommende budgetforhandlinger på Københavns Rådhus.

Her vil partiet arbejde for, at der bliver afsat de nødvendige penge til at sætte soppesøen i stand.

Dermed bliver det i sidste ende et spørgsmål om, hvorvidt Venstre kan få de øvrige partier med på at prioritere projektet, når pengene i Københavns Kommunes kommende budget skal fordeles.

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.