Masser af cocktails-smagsprøver når bartendere konkurrerer om at opfinde den næste Bacardi-klassiker

Bacardi er et af verdens største spiritusfirmaer.
Så selvfølgelig holder de en af verdens største cocktailkonkurrencer.
Den hedder Bacardi Legacy Cocktail Competition og her finder de den deltager, der skal repræsentere Danmark i den store internationale finale.
Læs også: Vores bud på de 10 i toppen: Her får du Københavns bedste cocktails

Den indviklede enkelhed
Udfordringen i Bacardis flagskibskonkurrence lyder bedragerisk enkel:
Nemlig at opfinde en ny klassisk cocktail der er både tidløs og let at lave.
Komponenterne skal være enkle, men drinken skal være uforglemmelig.
Det skal nemlig være noget enhver bartender i hele verden let kan finde i deres egen bar.
Man kan dermed ikke bruge usædvanlige eller obskure lokale ingredienser til at skille sig ud fra konkurrenterne.
Drikken bør være let at lave, men særpræget.
Læs også: Smag på 450 forskellige slags: Verdens største Gin Festival holdes i København

Hemmingway-effekten
Og en god baggrundshistorie hjælper også altid på pointgivningen.
Klassikere som Daiquiri, Cuba Libre og Mojito, er enkle og lækre, men har også alle en god historie bag deres skabelse, der også gør dem mindeværdige.
F.eks. har det selvfølgelig hjulpet af de er Ernest Hemingways to absolutte favoritter, som han har gjort udødelige ved at skrive på væggen i baren La Bodeguita Del Medio i Havana, Cuba: “My Mojito in La Bodeguita, my Daiquiri in El Floridita.”
Hvis du vil opleve de tre danske bartandere shake og dyste deres vej mod toppen, så sæt næsen mod den hyggelige Strøm Bar lige ved Grøbrødretorv mandag 24. februar fra kl. 18.00.
Her kan du nemlig være tilskuer til selve finalen, mens Strøm serverer cocktails til folket til nedsatte priser – også flere af de tidligere års vindere, så man selv kan smage de nye klassikere. Ligesom tilskuerne også kan smage de tre finalecocktails – og der er gratis smagsprøver i løbet af aftenen.
Den danske vinder skal repræsentere Danmark i Global Finals i Miami senere på året.
Læs også: Guide til gode cocktails: Her er 5 nye cocktailbarer i København
Hvad: Bacardi Legacy Finals Denmark 2020 x Strøm Bar
Hvor: Strøm, Niels Hemmingsens Gade 32
Hvornår: Mandag 24. februar. Strøm åbner kl. 18. Konkurrence starter kl. 19.00
Hvor meget: Gratis adgang
Hvordan: Læs mere lige her
Bange for at misse nyt om Kbh? Meld dig til MigOgKbhs nyhedsbrev. Kommer hver fredag. Vi lover, det er godt.
Altid nyheder på MigOgKbh Facebook. Lækre billeder på vores Instagram