Stor naturpark på vej i København: Vær med til at udvikle nyt grønt fristed

En naturpark, der skal være dobbelt så stor som Kongens Have, er på vej i Nordhavn.
Ikke siden anlæggelsen af Amager Strandpark er København blevet beriget med et grønt fristed så stort.
Fra parken vil der være udsigt over Øresund, men hvordan det grønne område kommer til at se ud er endnu uvist.
Københavns Kommune og By & Havn beder nemlig københavnerne om hjælp til udformningen, og du kan således byde ind med forslag, hvis du har ideer eller ønsker til, hvad naturparken skal rumme.
“Med naturparken i Nordhavn får vi et nyt grønt fristed, og jeg glæder mig til at høre københavnernes bud på, hvordan vi gør parken attraktiv for alle, både motionister og naturelskere,” siger overborgmester Lars Weiss.
Plads til sport og bevægelse
Som udgangspunkt er det eneste, der ligger fast, når det gælder udformningen af naturparken, at området skal være ubebygget og fremstå grønt og indbydende med træer.
Og så skal der være plads til sport og fysisk bevægelse.
Kunne du godt tænke dig et udendørs amfiteater, en basketballbane eller et shelter i Nordhavn, kan du altså fortælle det til Københavns Kommune og By & Havn, som kigger på alle forslag, når planlægningen af naturparken fortsætter.
Input fra københavnerne
Dialogen med københavnerne foregår i perioden september til december 2021.
Det er rådgivervirksomheden Bark, der står for borgerinddragelsen, som begynder i september med feltstudier og samtaler med københavnerne.
I oktober skabes et stort fælles rum for visioner og idéer i forbindelse med den kommende naturparksdag i Nordhavn, tæt på den kommende park.
I november og december bliver idéerne samlet op, bearbejdet og testet, bl.a. via et åbent borgermøde. Københavnerne bliver desuden inddraget via kommunens sociale medier.
Se mere om Naturpark Nordhavn her.