Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Angreb på 7-Eleven: Netto åbner Express i København

nettoexpress
Arkivfoto af en mindre Netto

7-Eleven har efterhånden erobret hele Hovedstaden med deres effektive køb-på-farten butikker.

Den succes har Salling Group naturligvis også luret på, og nu kommer de med et direkte modangreb.

De kalder det for Netto Express, og den første butik i hele landet åbnede forleden på Blegdamsvej lige over for Rigshospitalet.

Fokus er på friskbrygget kaffe, drikkevarer, færdiglavet mad og andre hurtige løsninger.

Ind og ud med det du skal bruge på farten.

Det er et forsøg

Kædedirektør hos Netto fortæller, at man ønskede at teste konceptet, fordi man havde ledige lokaler på lokationen.

“Vi laver et forsøg og ser, hvordan forbrugerne tager imod Express.

Der er ikke lagt en stor, forkromet forretningsplan for en kæde, men en prøveballon i et ledigt lokale.

Tiden må vise, hvad det kan blive til. Hvis det hitter, vil vi da se på muligheden,” siger Braw Bakir til Finans.

Dermed bliver butikken på Blegdamsvej altså en test-butik i forhold til, om det er noget, som skal udbredes andre steder i København samt i resten af landet.

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.