Nyhedsbrev

Ved tilmelding til MigogKbh Nyt accepterer du samtidig vores vilkår og betingelser for nyhedsbrevet.

Artikler med:

Nyeste artikler

Stort program offentliggjort: Nu er det tid til børnenes egen Kulturnat

Af Camilla Lützhøft Stahlschmidt
Den Lille Kulturnat. Foto: PR
Den Lille Kulturnat. Foto: PR

Siden 1993 har København haft Kulturnatten, hvor et hav af steder åbner dørene og inviterer nysgerrige folk indenfor til kulturelle oplevelser.

Men vidste du, at byen siden 2019 også har haft en Kulturnat for børn?

Den finder igen i år sted her i marts måned, nærmere bestemt fredag 15. marts.

Nu er det fulde program endelig offentliggjort, og der er masser at glæde sig til for byens børnefamilier.

Det kan I opleve

Den Lille Kulturnat, som børneudgaven af den populære begivenhed hedder, oplyser, at man har sørget for en eftermiddag og aften fyldt med en masse spændende arrangementer og kulturelle oplevelser for hele familien.

Aktiviteterne foregår mellem klokken 16 og 20, så ungerne kan stadig nå at komme tidligt i seng, selvom de har været ude at opleve byen.

Den Lille Kulturnat er for såvel små som større børn, og denne gang kan man blandt andet besøge Tårnet på Christiansborg, Politimuseet, Sømods Bolcher og Københavns Naturskole.

Sammen med familien kan du også kigge indenfor i Den Sorte Diamant, hvor I finder Det Kgl. Bibliotek, og meget, meget mere.

Kulturpasset, som giver adgang til Den Lille Kulturnat, koster 125 kr., når man er fyldt 12 år.

Det er gratis at medbringe to børn under 12 år ved køb af et Kulturpas.

Se hele programmet og køb Kulturpas her.

Hvad: Den Lille Kulturnat
Hvor: Flere steder i København
Hvornår: Fredag 15. marts 2024 kl. 16-20

Del artikel


Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Læs i kategorien

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Læs i kategorien