Direkte fra Berlin: Nu kan du også få tysk döner-kebab på Frederiksberg

Selvom vi befinder os i København, så er det efterhånden blevet ‘en ting’.
Den kendte döner-kebab fra Berlin.
Det hele begyndte med Berlin Döner Kopenhagen på Sundevedsgade på Vesterbro, der åbnede tilbage i januar sidste år, og ti måneder senere åbnede Berlin Döner Kebab på Nørrebrogade.
Nu er der åbnet endnu en Berlin döner-sted i byen, og vi har naturligvis været forbi.
Findes ikke bedre end i Berlin
The Döner er i sommer åbnet på Frederiksberg Allé som en lille del af de madboder, der ligger på Frederiksberg Allé Metrostation.
Stedet er åbnet af Doaa Zaher, som ikke mener at hverken brød, kød eller dressing til en ‘ægte Berlin Döner’ findes bedre, end det gør i Tysklands hovedstad.

Derfor får hun det også direkte importeret til Frederiksberg.
En klassisk döner-kebab adskiller sig fra andre kebabs ved det trekantede brød, som er mere sprødt – og pænt stort. Du skal derfor ikke være bange for ikke at blive mæt.

Hos The Döner fylder de deres kebab med tre forskellige slags dressinger; sød chili, hvidløg og urter, så der er godt knald på smagen.
Kødet er kalv fremfor okse, men du kan også vælge med kylling eller vegetar.
Prisen er 85 kr., og det er naturligvis en pæn slat – men det er også et stort måltid.
Her er åbent til frokost og aften fra tirsdag til søndag, og du kan både sidde her eller tage den med dig på farten.
Hvad: The Döner
Hvor: Frederiksberg Allé Metrostation
Hvornår: Åbent tirsdag-onsdag fra kl. 11-20.30, torsdag-lørdag fra kl. 11-21 og søndag fra kl. 11-20.30