Ren Mumi-magi: Nu kan du se juleforestilling med Mumitroldene i København

Da vi for nylig skrev her på MigogKbh, at en Mumi-legeplads var på vej på Frederiksberg, var der usædvanligt meget jubel i kommentarsporet.
For selvom det i år er 80 år siden, at Tove Jansson skabte Mumi-universet, hitter Mumimor, Snorkfrøkenen og alle de andre stadig.
Og nu er der igen gode nyheder til Mumi-fans.
Efter to udsolgte sæsoner genopsættes “Da julen kom til Mumidalen” på Teatret Zeppelin på Vesterbro, og det er selvfølgelig med alle de kendte karakterer.
Læs også: En af de største juleklassikere: Eventyrteatret indtager ny scene med juleforestilling Mumitroldene møder julen
Dukkeforestillingen er for børn på fire år og opefter – og selvfølgelig deres voksne, som med garanti også kender de elskede, finske trolde.
“Da julen kom til Mumidalen” kombinerer nordisk natur med julens budskaber om næstekærlighed, og her kan publikum mærke, hvordan julefreden sænker sig over Mumidalen.
Mumitroldene vågner af deres vintersøvn, og da de møder julen for første gang, skal de finde ud af, hvad den er for et væsen.
Fortællingen er egentlig ganske simpel, men den gemmer alligevel på emner, der kan give gode samtaler mellem børn og voksne – for eksempel om traditioner, fællesskab, gavmildhed og frygten for det ukendte.

Inspireret af mindfulness
“Da julen kom til Mumidalen” er baseret på Tove Janssons illustrerede bog af samme navn, så måske kender du allerede historien.
“Teatret Zeppelin lader i denne forestilling den nordiske natur og mystik træde i forgrunden ved hjælp af et stemningsfuldt snedækket landskab på scenen. Lys, lyd og effekter har en bærende rolle i fortællingen og tager publikum med ind i en anden verden,” fortæller Teatret Zeppelins administrative leder, Lasse Frank, og tilføjer:
“Vi har i udviklingen af forestillingen været meget inspireret af mindfulness og har taget den type zen-agtige ro med ind i teatersalen. Vores mål er at efterlade publikum en god historie rigere i en stemning af ro og julefred i en ellers ofte lidt hektisk tid.”
Man kan se forestillingen på udvalgte hverdage samt i weekender i perioden 22. november til 21. december.
Hvad: Da julen kom til Mumidalen
Hvor: Teatret Zeppelin, Valdemarsgade 15, København V
Hvornår: 22. november til 21. december 2025