En af Københavns bedste ølbarer: Nu sælger de øl til 9 kroner
For ni år siden fik København en ny ølbar på Kultorvet.
Her rykkede Skaal ind i lokalerne, hvor Klaptræet tidligere holdt til, og på adressen langer de hver uge litervis af øl over disken.
Skaal er kendt for at have et imponerende udvalg af øl, og med hele 48 fadølshaner og mere end 60 forskellige flaskeøl må der siges at være gyldne dråber for enhver.
Udvalget skifter ofte, og Skaal afholder løbende samgninger og Tap Takeovers, så baren er blevet særdeles populær blandt ølentusiaster.
Læs også: Vanvittig succes: Nu kan du blive gæst nummer én million på populær restaurant Fejres med kage og øl
Om lidt fejrer den velbesøgte ølbar fødselsdag, og hvad er mere oplagt end at sælge øl til 9 kroner, når man fylder ni år?
Det er lige netop, hvad de gør hos Skaal både fredag både fredag 18. september og lørdag 19. september.
Begge dage er der garanti for god fødselsdagsstemning, og alle barens gæster kan endda få et stykke kageperson til øllen.
Der skæres kage klokken 15, og klokken 11.30 til 20 er der øl til 9 kroner.
Og så er det jo blot at sige… Skål!
Læs mere på Facebook.
Har du forresten læst vores guide til Københavns bedste ølbarer? Du finder den lige her.
Hvad: Øl til 9 kroner
Hvor: Skaal, Kultorvet 11, 1175 København K
Hvornår: Fredag 18. og lørdag 19. september 2026