Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Spændende forvandling: Ny restaurant kombinerer to af de mest populære køkkener

Af Mathilde Mågård Hansen
Foto PR
Foto PR

Hvad får man, hvis man kombinerer det asiatiske og latinamerikanske køkken?

Ja, det lyder måske som et sjovt mix – men ikke desto mindre er det super velsmagende.

Det beviser den nye restaurant på Istedgade 27, Latin Geisha.

Her er argentineren, Gonzalo Wolfsohn, gået sammen med venezuelaneren, Tomás Abenante, og åbnet et sted, der ikke ligner nogle andre i København.

Foto PR

Komplimenterer hinanden godt

Selvom begge mænd bag Latin Geisha er fra Sydamerika, så giver det alligevel god mening, at det asiatiske køkken også får lov til at lege med.

For mens Gonzalo Wolfsohn er ejer af den lille latinamerikanske, Gorda på Enghavevej, så har Tomás Abenante tilbragt tiden flere steder.

Blandt andet på den populære Cofoco-restaurant, Llama.

“Vi opdagede, at der er mange fællesnævnere for det asiatiske og det latinamerikanske køkken — begge køkkener hylder livlige farver, generøs krydring og en smukt afbalanceret brug af smag og krydderier.

Selvom køkkenernes udtryk og teknikker kan være meget forskellige, komplementerer de to verdener hinanden virkelig godt. At bringe dem sammen føltes som en spændende kreativ udfordring,” fortæller de begge til MigogKbh.

Også deres opvækst har været præget af de asiatiske:

“Siden barndommen, både i Venezuela, hvor Tomás kommer fra, og i Argentina, var vi omgivet af en stærk og markant asiatisk madkultur. Gennem årene har en del asiater slået sig ned i begge lande og beriget landene med et vidunderligt og mangfoldigt kulinarisk univers.

Som barn og ung spiste Tomás ofte på asiatiske restauranter, og sammen har vi fortsat rejst gennem utallige store kulinariske oplevelser på tværs af Asien.”

Køkkenet kombinerer asiatiske teknikker og smage med latinamerikanske smage, og det særlige gastronomiske mix ses også på cocktailkortet, som i øvrigt rummer drikke med og uden alkohol. 

Foto PR

Designet af

Det er længe siden, at vi har set så vildt indrettede lokaler som Latin Geisha.

Uanset hvor du kigger hen, sker der noget nyt.

Lige fra loftet, væggene og det kæmpe akvarie i midten af et af lokalerne.

Restauranten er designet af Rebel Rebel Design, som er den kreative kraft bag flere steder på The World’s 50 Best-listen.

Alle elementer lige fra maden, cocktailkortet, musikken og interiøret er formet ud fra ønsket om at skabe en varm, sofistikeret og sensuel oplevelse – og det må man bare sige er lykkedes super godt.

Læs mere og book bord på Latin Geisha her.

Hvad: Latin Geisha
Hvor: Istedgade 27, 1650 København V
Hvornår: Åbent tirsdag-torsdag 17.30-24 samt fredag-lørdag 17.30-01

Del artikel


Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.