Spændende forvandling: Ny restaurant kombinerer to af de mest populære køkkener

Hvad får man, hvis man kombinerer det asiatiske og latinamerikanske køkken?
Ja, det lyder måske som et sjovt mix – men ikke desto mindre er det super velsmagende.
Det beviser den nye restaurant på Istedgade 27, Latin Geisha.
Her er argentineren, Gonzalo Wolfsohn, gået sammen med venezuelaneren, Tomás Abenante, og åbnet et sted, der ikke ligner nogle andre i København.

Komplimenterer hinanden godt
Selvom begge mænd bag Latin Geisha er fra Sydamerika, så giver det alligevel god mening, at det asiatiske køkken også får lov til at lege med.
For mens Gonzalo Wolfsohn er ejer af den lille latinamerikanske, Gorda på Enghavevej, så har Tomás Abenante tilbragt tiden flere steder.
Læs også: Kun 10 minutter fra Østerport: Her kan du få caviar og Champagne for 250 kroner Blandt andet på den populære Cofoco-restaurant, Llama.
“Vi opdagede, at der er mange fællesnævnere for det asiatiske og det latinamerikanske køkken — begge køkkener hylder livlige farver, generøs krydring og en smukt afbalanceret brug af smag og krydderier.
Selvom køkkenernes udtryk og teknikker kan være meget forskellige, komplementerer de to verdener hinanden virkelig godt. At bringe dem sammen føltes som en spændende kreativ udfordring,” fortæller de begge til MigogKbh.
Også deres opvækst har været præget af de asiatiske:
“Siden barndommen, både i Venezuela, hvor Tomás kommer fra, og i Argentina, var vi omgivet af en stærk og markant asiatisk madkultur. Gennem årene har en del asiater slået sig ned i begge lande og beriget landene med et vidunderligt og mangfoldigt kulinarisk univers.
Som barn og ung spiste Tomás ofte på asiatiske restauranter, og sammen har vi fortsat rejst gennem utallige store kulinariske oplevelser på tværs af Asien.”
Køkkenet kombinerer asiatiske teknikker og smage med latinamerikanske smage, og det særlige gastronomiske mix ses også på cocktailkortet, som i øvrigt rummer drikke med og uden alkohol.

Designet af
Det er længe siden, at vi har set så vildt indrettede lokaler som Latin Geisha.
Uanset hvor du kigger hen, sker der noget nyt.
Læs også: Guide: Her er 10 steder med overdådig gløgg i København Lige fra loftet, væggene og det kæmpe akvarie i midten af et af lokalerne.
Restauranten er designet af Rebel Rebel Design, som er den kreative kraft bag flere steder på The World’s 50 Best-listen.
Alle elementer lige fra maden, cocktailkortet, musikken og interiøret er formet ud fra ønsket om at skabe en varm, sofistikeret og sensuel oplevelse – og det må man bare sige er lykkedes super godt.
Læs mere og book bord på Latin Geisha her.
Hvad: Latin Geisha
Hvor: Istedgade 27, 1650 København V
Hvornår: Åbent tirsdag-torsdag 17.30-24 samt fredag-lørdag 17.30-01