Nyhed på kendt hotel: Ny spændende restaurant er åbnet på Kurhotel Skodsborg

Kurhotel Skodsborg ligger og funkler på Strandvejen som en hvid diamant.
Herinde er der højt til loftet og luksus i alle hjørner. Det moderne kurhotel har altid tiltrukket feinschmeckere og livsnydere – fra konger til københavnere.
Nu har de også åbnet deres eget brasserie. Det hedder Carl. Og her spænder de vidt – fra det gode hverdagsmåltid over romantiske middage, eksklusive forretningsmiddage og festlige fejringer for hele familien.
Læs også: Tivoli åbner luksuscafé med pink flamingo-iste og brunsviger-snurrer

Stolt grundlægger
Eftersom Carl har til huse i et kurhotel, så bliver her selvfølgelig fokuseret på gode råvarer.
Brasserie Carl er nemlig en hyldest til de fremsynede værdier indenfor sundhed og velvære, som blev udviklet af Kurhotel Skodsborgs grundlægger, læge Carl Ottosen, for over 100 år siden.
Hans ideer om at frisk luft, vand, lys, gymnastik og ”en rationel diæt” har helbredende og forebyggende effekt, udgør fortsat et fundamentalt værdisæt for Kurhotel Skodsborg.
Læs også: Her er Bib Gourmand restauranterne i København 2020

Grønt køkken
Her er mere eller mindre altid åbnet.
Køkkenet serverer morgenmad fra kl. 07 morgen til aftensmad kl. 23 aften.
Brasseriets signaturmenu hedder ’Carls valg’ – en vegetarisk menu med basis i sæsonens bedste grønne råvarer. Gæster, der ønsker fisk eller kød som supplement til signaturmenuen, kan frit vælge dette.
Derudover lokker brasseriet med udvalgte brasserie-klassikere og hverdagshygge med ’dagens ret’.
Det kunne f.eks. være palæo-smørrebrød til frokost eller sommerspidskål – løvstikkeskum – brændte løg – fritteret kartoffel – løgaske som en del af aften menuen.
Læs også: Luksusguide: Her får du den bedste brunch i København

Et konditorhold af Guds nåde
Alt handler om mængder, så selvfølgelig skal man ikke snydes for det søde. Og Kurhotel Skodsborgs konditorteam er altså værd at køre for.
De har tidligere taget 1, 2 og 3 pladsen til ‘Årets Kage’, så kan man ligesom selv gætte niveauet.
Læs også: Fyldte croissanter og brød: København har fået nyt Nutella-bageri
Hvad: Brasserie Carl
Hvor: Kurhotel Skodsborg, Skodsborg Strandvej 139
Hvor meget: 3 retter 375,-
Hvordan: Læs mere lige her
Èt like på MigOgKbh’s Facebook og du er altid opdateret om Kbh.