Påske i ZOO: Tag ungerne med til mange sjove aktiviteter

Påsken er lige om hjørnet, og i Københavns ZOO er der masser af oplevelser for hele familien.
I ferien kan børn og voksne glæde sig til sjove aktiviteter, dyreunger der begynder at pible frem, kreative værksteder og en anderledes quiz, hvor det – helt bogstaveligt – handler om lort.
Påsken i ZOO byder på masser af oplevelser for både børn og voksne – fra dyreunger og kreative værksteder til leoparder i øjenhøjde og en quiz, der måske ikke dufter helt så godt, men til gengæld er ret sjov.
Du kan altid se dagens program i ZOO lige her.
Ny leopardsti giver vilde oplevelser
Fra 18. marts kan gæster opleve leoparderne på en helt ny måde, for her åbner ZOOs nye leopardsti – en 160 meter lang udvidelse af leopardanlægget.
Stien giver leoparderne endnu bedre muligheder for at bevæge sig, patruljere og holde udkig – præcis som de gør i naturen.
Samtidig giver den besøgende en unik chance for at komme tættere på dyrene.
Læs også: Stor guide: 15 gratis oplevelser for børn i København Du kan blandt andet opleve leoparderne i øjenhøjde, når de bevæger sig langs ruten eller være heldig at se dem passere hen over dig i højden.
Langs leopardstien er der samtidig lavet en ny Leg og Lær-rute, hvor børn kan bruge kroppen og gå på opdagelse.
Her kan de prøve kræfter med balance, højder og bevægelse – inspireret af den måde leoparder bevæger sig i naturen.
Undervejs møder børn også fortællinger om leopardernes liv og de dyr, de deler landskab med.

ÆGstra påskeaktiviteter i ferien
Fra 28. marts til 6. april bliver der skruet ekstra op for påskestemningen i haven med en række særlige aktiviteter.
I det ægzootiske forårsværksted kan børn lære mere om dyr, der lægger æg – og det er langt fra kun høns. Også honningbier, fisk, skildpadder, frøer, slanger, krokodiller og edderkopper starter livet i et æg.
Tag forbi det kreative værksted og dekorer afstøbninger af æglæggende dyr, mens I bliver klogere på deres liv.
Samtidig kan man i Børnezoo komme helt tæt på nyklækkede kyllinger og mærke deres bløde dun.
I anledning af den nye leopardsti kan børn også dekorere deres egne leoparder med de karakteristiske pletter og mønstre.
Hvis I vil prøve noget lidt anderledes, kan I lægge vejen forbi Zooshoppen, hvor der venter en vaskeægte dyrelorte-quiz.
Her kan I sammen teste, om I kan genkende lorten fra blandt andet pandaer og giraffer. Quizzen findes på første sal i Zooshoppen og kan prøves alle dage i Havens åbningstid.
Tag med på ZOO-Mission
Ved indgangen kan børn hente et gratis aktivitetshæfte og tage på ZOO-Mission rundt i Haven.
Undervejs skal de løse opgaver, løbe rundt og udforske dyrene – og måske samle stofmærker som ZOO-Ven, ZOO-Nørd, ZOO-Fortæller, Leopard og ZOO-Opdager.
Når man gennemfører udfordringerne, er man godt på vej til at blive en af ZOOs Naturhelte, der passer på verdens dyr og natur.
Den nye leopardrute er også en del af missionen, hvor børn kan lære mere om leoparder, tigre og løver.

Også for de voksne
Det er ikke kun børnene, der kan få en særlig oplevelse i påsken.
Voksne kan tage på ZOOs kærlighedsrute, hvor man bliver klogere på dyrenes mange forskellige scoretricks og parringsritualer – fra flotte manker til serenader og pardans.
Ruten findes ved at scanne ‘Velkommen til ZOO’-skiltet ved Zootårnet og vælge kategorien ‘For voksne’.
Den er anbefalet til gæster over 15 år.
Vil I have en oplevelse med udsigt, kan I tage turen op i Zootårnet.
Fra toppen – 43,5 meter over jorden – får I nemlig en flot panoramaudsigt over København. Samtidig støtter I ZOOs naturbevarelsesprojekter rundt om i verden.
Turen koster 25 kroner, mens den er gratis for gæster med Zookort.