Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Politiet deler billeder: Ham her sprayede Tivolivagt i ansigtet og slog kvinde ned

Udenlandsk registrerede biler er ikke sikret mod beslaglæggelse i vanvidskørsel. Illustrationsfoto: André Bentsen
Udenlandsk registrerede biler er ikke sikret mod beslaglæggelse i vanvidskørsel. Illustrationsfoto: André Bentsen

Det er ikke alle, der tager i Tivoli for at have det sjovt, og det er ikke alle, der har penge og tålmodighed til at stå i kø ved indgangen.

En tur ved Tivoli og Hovedbanegården udviklede sig ifølge politiet særligt voldsomt, da en mand først kravlede over hegnet til den ellers sjove have, og senere skulle have overfaldet en Tivoli-medarbejder på særlig grusom måde.

Kort efter forsøgte han ifølge politiet at røve en kvinde ved et busstoppested.

Nu offentliggør Københavns Politi billeder af den formodede gerningsmand i håb om, at nogen kan genkende ham.

Ifølge politiet begyndte episoden søndag den 19. april, da manden om eftermiddagen forcerede hegnet ind til Tivoli.

Han blev opdaget af personale og ført mod udgangen ved Københavns Hovedbanegård.

Men situationen stoppede ikke dér.

Omkring klokken 15.55 passerede manden en Tivoli-medarbejder, som han ifølge politiet sprøjtede i ansigtet med en deodorantspray.

Herefter gik han mod busholdepladsen på Bernstorffsgade, hvor en kvinde stod og ventede på bussen.

Her forsøgte manden ifølge politiet at rive hendes taske fra hende.

Da det ikke lykkedes, slog han hende og løb fra stedet.

Københavns Politi beskriver den efterlyste mand som:

• Mand
• Omkring 30 år
• Cirka 170 centimeter høj
• Almindelig til spinkel af bygning
• Mørk i huden

Han var iført sort dunjakke fra The North Face, sort hættetrøje, sorte jeans og hvide, blå og sorte Nike-sneakers. Derudover bar han en rød halsedisse og havde en deodorant med sig.

Politiet beder nu borgere, der kan genkende manden eller har oplysninger i sagen, om at kontakte dem på telefon 114.

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.