Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Populært koncept: Veras Market rykker ind i Nørrebrohallen med gratis tøjbytte

Nu kan du igen besøge Veras Market. Foto: PR
Nu kan du igen besøge Veras Market. Foto: PR

Ude efter et kup?

I denne weekend lørdag 18. og søndag 19. januar går det løs igen med Veras Market i Nørrebrohallen.

I år kan du som noget nyt helt gratis bytte 3 stykker tøj til nyt i Veras stand.

Der er også dobbelt-op på lopper, da Veras for første gang nogensinde lopper både lørdag og søndag – med nye standholdere begge dage.

Èt like på MigOgKbh’s Facebook og du er altid opdateret om Kbh.

Foto: Becca McHaffie – Unsplash.com

Gratis bytte 3 stykker tøj

Igennem fire år har iværksætteren Rebecca Vera gjort det nemt for alle at få en bæredygtig garderobe ved at få danskerne til at bytte, sælge og købe brugt tøj igennem Veras markeder, butikker og online.

Og for at gøre det endnu nemmere for alle at få en brugt garderobe, rykker tøjbyttedelen, der normalt har været forbeholdt butikkerne, nu altså ind på Veras Market.

Derfor kan man i Veras stand bytte 3 stykker af sit eget tøj til nyt, og endda helt gratis, når entréen på 35,- er betalt.

Læs også: Guide: Her er de bedste vegetarrestauranter i København

Optjen bytte-point

Det fungerer sådan, at Veras veksler dit tøj til point – du får udbetalt én tredjedel af hvad Veras kan videresælge din vare for.

Indleverer du en kjole, der kan videresælges for 150,-, får du altså udbetalt 50 point, der svarer til 50 kroner.

For de point kan du derefter straks købe nyt brugt tøj i Veras stand, eller gemme dine point og bruge dem i Veras butik på Studiestræde 27.

Læs også: Vores bud på de 10 i toppen: Her får du Københavns bedste cocktails

800 m2 genbrugstøj-mekka

Den 18. og 19. januar, 16. februar og 15. marts kan du altså shoppe brugte godter fra næsten 100 private stande i et 800 et m2 stort genbrugstøjs-slaraffenland i Nørrebrohallen.

Udvalget kommer til at byde på alt fra unikke vintagefund, til highstreet-kup og eftertragtede brands.

Veras playliste ryger på anlægget, der kommer til at byde på alt fra Spice Girls til Will Smith.

Læs også: Første i København: Ny yndlingsbar har avocado i ALT

Hvad: Veras Market i Nørrebrohallen
Hvor: Nørrebrohallen, Nørrebrogade 208
Hvornår: Den 18. og 19. januar kl. 11-16. 16. februar og 15. marts
Hvor meget: 35,- i entré
Hvordan: Læs mere lige her

Bange for at misse nyt om Kbh? Meld dig til MigOgKbhs nyhedsbrev. Kommer hver fredag. Vi lover, det er godt.
Altid nyheder på MigOgKbh Facebook. Lækre billeder på vores Instagram

Èt like på MigOgKbh’s Facebook og du er altid opdateret om Kbh.

 

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.