Tre søndage: Kæmpe loppemarked indtager Rådhuspladsen

Nu skal der igen jagtes lopper og gøres gode handler midt i København.
Denne gang på byens mest kendte plads.
Tre søndage, som ligger i henholdsvis august, september og oktober, rykker stribevis af boder ind på Rådhuspladsen, og her kan du shoppe genbrugssager i lange baner.
Det sker søndag 6. august, søndag 3. september og søndag 1. oktober.
Er du vild med at shoppe brugt frem for nyt, skal du altså sætte store krydser i kalenderen disse dage.
Gratis adgang
Der vil være mange boder at gå på opdagelse i alle tre dage – faktisk hele 140, så du skal nok sætte god tid af til loppejagten, hvis du vil kigge det hele igennem.
Måske er du heldig at finde lige netop den vase, du mangler til vindueskarmen, end god bog skrevet af din yndlingsforfatter eller måske en flot kjole og en lun sweater til efterårets kølige dage.
Det kan også være, at du finde legetøj og kluns til ungerne. Eller måske et par vinyler fra dengang, da far var dreng.
Der må kun sælges brugte genstande på loppemarkedet, så sælgere fra nær og fjern vil være til stede med alverdens dimser fra gemmerne.
Vil du selv booke en stand, kan det gøres her.
Loppemarkedet åbner klokken 9 og er åbent frem til klokken 16 alle tre søndage.
Der er gratis adgang.
Hvad: Loppemarked
Hvor: Rådhuspladsen, København
Hvornår: Søndag 6. august, søndag 3. september og søndag 1. oktober 2023 kl. 9-16