MigogKbh Nyt

Du får:

  1. Nyheder om og eksklusive Guider til København.
  2. De nyeste og hotteste tips indenfor Mad, Kultur, Shopping og Oplevelser i Kbh.
  3. Eksklusive tilbud, som du får først.

Ved tilmelding til MigogKbh Nyt accepterer du samtidig vores vilkår og betingelser for nyhedsbrevet.

Starter kl. 16.35: Nu hyldes verdens bedste håndboldmænd på rådhuset

Af André Bentsen
Mandag kan du være med til at hylde det danske håndboldlandshold på Rådhuspladsen. Foto: Arkiv
Mandag kan du være med til at hylde det danske håndboldlandshold på Rådhuspladsen. Foto: Arkiv

Det kan godt være, der aldrig rigtig var spænding om udfaldet, men derfor var det alligevel harpikshamrende spændende at se på, da Danmarks håndboldherrer for fjerde gang i træk endte øverst på podiet med guldmedaljer og VM-pokal i hånden.

Efter en imponerende sejr over Kroatien har det danske herrelandshold skrevet historie ved at vinde VM-guld endnu en gang.

Og mandag kan du så være med til at skrive en lille linje i historiebogen også.

Den fantastiske bedrift fortjener nemlig en stor hyldest, mener de på Københavns Rådhus, og nu har du mulighed for at være en del af fejringen, når holdet tirsdag den 3. februar 2025 bliver hyldet på Københavns Rådhus.

Opfordringen er klar: Kom til Rådhuspladsen, hvor overborgmester Lars Weiss vil byde holdet velkommen og stå for balkonhyldesten. Fra kl. 16.35 til 17.35 kan du være med til at fejre de nykårede verdensmestre sammen med fans fra hele København og resten af landet. Som en ekstra godbid kan du også nyde de berømte rådhuspandekager, mens du hepper på heltene.

Allerede fra kl. 15.30 vil der være opvarmning på Rådhuspladsen med en konferencier og storskærm, så du kan følge med i festlighederne, mens du venter på håndboldherrernes ankomst.

“De danske håndboldherrer har gjort det igen! For fjerde gang står de øverst på podiet med guld om halsen og pokal i hånden. Det er en historisk sejr, som fortjener hyldest fra balkonen på Københavns Rådhus. Jeg håber, at fans og familier fra nær og fjern vil komme til København og hylde VM-guldvinderne,” siger overborgmester Lars Weiss (S).

Jan Kampman, konstitueret formand i DanskHåndbold, tilføjer:

“At vinde VM for fjerde gang i træk er en enestående bedrift, som fortjener al den hyldest, der kan lade sig gøre. Støtten til holdet har været fantastisk, og vi håber, at rigtig mange mennesker vil komme forbi Rådhuspladsen for at hylde håndboldherrerne, deres trænere og den indsats, der har sikret dem et historisk fjerde VM-trofæ.”

Det bliver en festdag fyldt med glæde, fællesskab og stolthed – kom og vær med til at fejre Danmarks håndboldherrer og deres historiske triumf!

Del artikel


Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Læs i kategorien

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Læs i kategorien