Lukker og slukker: Stor københavnsk filmfestival trækker stikket

Er du glad for fiktionsfilm, så er der desværre dårlige nyheder.
For Danmarks største fiktionsfilmsfestival, CPH:PIX, lukker og slukker.
Det skriver de i en pressemeddelelse.
Bruger kræfterne et andet sted
Afholdelsen af CPH PIX i 2021 blev det sidste kapitel i festivalens historie.
Bag beslutningen står bestyrelsen og ledelsen for De Københavnske Filmfestivaler, der i stedet ønsker at styrke festivalerne CPH:DOX og BUSTER.
Men det er også manglende finansiering og en skærpet konkurrencesituation, der betyder, at CPH PIX lukker ned.
”Vi har ikke økonomi til at drive tre ambitiøse festivaler.
Derfor vælger vi nu at koncentrere kræfterne om CPH:DOX, der markerer sig som en uundværlig festival i verdensklasse – og ikke mindst videreudviklingen af børnefilmfestivalen BUSTER, der har en stor opgave at løfte i dannelsen af det helt unge filmpublikum.
I fremtidens medielandskab bliver det vigtigere end nogensinde før, at vi kan tilbyde børn og unge filmoplevelser af højeste kvalitet, der kan være med til at gøre dem til kritiske og engagerede samfundsborgere,” siger Erik Stephensen, bestyrelsesformand for Fonden De Københavnske Filmfestivaler.
CPH PIX har i de seneste år haft svære økonomiske vilkår, og det har ikke været muligt at tiltrække tilstrækkelig ny finansiering til at videreføre festivalen.
Med nedlukningen af CPH PIX understreger bestyrelsesformand Erik Stephensen, at fiktionsfilmen fremover bliver prioriteret som en integreret del af BUSTER, der har en målsætning om at blive en af de vigtigste filmfestivaler i Europa for børn og unge.