Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Udflugt i sommerferien: Besøg fascinerende kunstpark med gratis adgang

Af Camilla Lützhøft Stahlschmidt
Foto: Anders Sune Berg, PR
Foto: Anders Sune Berg, PR

Her i sommerferien kan man godt trænge til at komme lidt ud af byen.

Men hvor skal man søge hen, hvis hele familien skal have det sjovt?

Vi har et godt bud på en udflugt, som vil give smil på læben hos såvel børn som voksne.

Vi skal en tur nordpå. Nærmere bestemt til Charlottenlund.

Doug og Mike Starns “Geometry of Innocence” i Ordrupgaards Kunstpark. Foto: Camilla L. Stahlschmidt

Gratis at opleve

En lille smuttur fra de københavnske postnumre ligger kunstmuseet Ordrupgaard, som bestemt er en udflugt værd, men det er faktisk ikke kun kunsten indendøre, du bør gå på opdagelse i.

I forbindelse med museet ligger en sjov kunstpark, som er åben for alle året rundt, og der er gratis adgang samt masser af plads til leg.

Kunstparken er fyldt med værker skabt af højt profilerede samtidskunstnere, og fælles for alle værkerne er, at de lægger op til interaktion og leg for både børn og voksne.

Man må gerne røre og undersøge kunstværkerne, som alle er skabt specielt til Ordrupgaard, hvilket betyder, at de passer ind og forholder sig til omgivelserne lige der, hvor de står.

Skabt af kendte kunstnere

Blandt de kunstnere, som står bag de legesyge kunstværker, er Olafur Eliasson, Jeppe Hein og Randi & Katrine.

Jeppe Heins spejllabyrint “Semi Circular Mirror Labyrinth II” er ikke bare skæg at udforske for familiens mindste, men også særdeles smuk at kigge på for alle aldre, når solens stråler rammer glasset og får værket til at glimte.

Randi & Katrines overdimensionerede grankogle “Pinecone Pavilion” leger også med lyset, og samtidig er den en spændende hule, der gemmer sig mellem træerne.

Randi & Katrines “Pinecone Pavilion” i Ordgaards Kunstpark. Foto: Camilla L. Stahlschmidt

Værket “Vær i vejret”, som Olafur Eliasson er mesteren bag, afspejler tydeligt kunstnerens fascination af naturen og vejret.

Her står man pludselig midt i en sky, når vinden sætter gang i værket.

I sommerperioden er parkens vigtigste kunstværk Jeppe Heins “Water Pavilion”, der indbyder til interaktion og får legebarnet frem i folk i alle aldre.

Olafur Eliassons værk “Vær i vejret” i Ordrupgaards Kunstpark. Foto: Camilla L. Stahlschmidt

Fra jorden skydes vandvægge højt op i vejret, og de skiftevist rejser sig og falder igen. På den må opstår nye rum hele tiden, og man kan træde fra et til det næste.

“Water Pavilion” er aktivt tirsdag-søndag kl. 12. og kl. 14 og hver onsdag tillige kl. 16. Værket er aktivt i 18 minutter pr. gang.

I alt er 13 kunstværker placeret rundt omkring i parken, og de er alle spændende og finurlige på hver deres måde, og så er de et sjovt supplement til den mere traditionelle måde at opleve kunst på.

Du kan læse mere om parken og kunsten her.

Hvad: Kunstparken ved Ordrupgaard
Hvor: Vilvordevej 110, Charlottenlund
Hvornår: Åben dagligt kl. 8-18
Hvor meget: Gratis entré

Del artikel


Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.