Masser af gratis events: Bogfestival for børn breder sig ud over byen

Er dine børn nogle små læseheste? Eller kunne du godt tænke dig, at de blev det?
Så kan du tage dem med ind i bøgernes forunderlige verden, når der er bogfestival for børn og deres voksne i København lige om lidt.
“Vi elsker bøger” er Københavns Bibliotekers årlige børnefestival, og denne gang løber festivalen af stablen 14. til 19. marts med et hav af sjove arrangementer for byens familier.
Det er således byens biblioteker, du og ungerne skal søge mod, hvis I opleve nogle af de mange events med litteratur i fokus.
Mere end bøger
Festivalen er for børn i alderen 0-14 år.
For de mindste er der blandt andet krea-sjov og tegnefilm, og for de lidt større er der elefantquiz, fødselsdagsfest for Alfons Åberg og meget mere.
Børn i skolealderen kan blandt andet komme med til booktalks, Ringenes Herre-familiedag og tegneworkshops.
Man kan desuden komme med på opdagelse i den vilde verden med Vicky Knudsen, og så er der bogmarked for børn i alle aldre.
De fleste arrangementer på festivalen er gratis at deltage i.
Hvad: Vi elsker bøger
Hvor: Københavns biblioteker
Hvornår: 14.-19. marts 2022