Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

MigogKbh har testet for dig: Her er de bedste madboder på Roskilde Festival 2026

roskilde-madboder-5-1024x576
The Organic Boho. Foto Mathilde Mågård Hansen

Træt af torskerogn på dåse og kopnudler?

Så frygt ej – festivalpladsen på Roskilde Festival er fyldt med lækre spisesteder.

Ligesom sidste år findes der endnu et Food Court, som ligger nede på Back Alley ved Fauna-scenen.

Det ‘sædvanlige’ Food Court finder du stadig lige ved siden af Gloria-scenen.

I år er festivalen faktisk blevet 100 procent økologisk og der er indført et nyt CO2-loft, så du kan bare spise løs med god samvittighed.

Vi guider til vores favoritter lige her.

Velbekomme!

Hansens Is. Foto Mathilde Mågård Hansen

Vermouth-is fra Hansens Is

Har du også det lidt varmt?

Så snup en ispind fra Hansens Is, der triller rundt med en masse isvogne.

Vi kan især anbefale deres limited edition med smag af vermouth – en herlig sommeris til den søde tand.

Hvad: Hansens Is
Hvor: Rundt omkring på pladsen

Foto Mathilde Mågård Hansen

Flæskestegssandwich fra Bus Bus

Man kan jo faktisk ikke tage på Roskilde Festival uden at spise flæskestegssandwich. Sådan er det.

Vi snupper vores fra Bus Bus – en ægte Roskilde legende.

Den er snasket, indeholder både rødkål og syltede agurker og godt proppet med kød og svær – og et kæmpe måltid faktisk.

Du skal i hvert fald nok blive mæt, og en god bund inden en lille fadøl eller to er også vigtigt.

Hvad: Bus Bus
Hvor: Ved Food is Now

Diamond Slice (2025). Foto Mathilde Mågård Hansen

Pizza Slice fra Diamond Slice

Festival og pizza er bare to ting, der går rigtigt godt hånd i hånd.

Diamond Slice har to restauranter på Nørrebro i København, og igen i år er de kommet til Roskilde.

Med gigantiske pizza slices!

Kæmpe anbefaling hvis du skal have noget snasket til dine tømmermænd, og derudover kan tilkøbes crust dip, hvis du slet ikke skal mangle noget.

Hvad: Diamond Slice
Hvor: Ved Food is Now

The Organic Boho. Foto Mathilde Mågård Hansen

Bowl fra The Organic Boho

Skal du have lidt sundt?

Så er The Organic Boho i Food Court det rette sted for dig.

De har både en plantebaseret burger og bowl på menuen, hvor kødet er skiftet ud med falafel fyldt med bønner, grøntsager og god smag.

Prøv også gerne deres Filur-drik, som smager 100 procent ligesom isen.

Hvad: The Organic Boho
Hvor: Food Court

Mikuna. Foto Mathilde Mågård Hansen

Vegansk burger fra Mikuna

For vegetarer og veganere har vi altså fat i en af de helt store sværvægtere her.

Nemlig Mikuna, som er at finde til venstre for Orange Scene.

Prøv en af deres legendariske burgere – vi lover, du ikke kommer til at fortryde det, uanset om du spiser plantebaseret eller ej.

Hvad: Mikuna
Hvor: Til venstre for Orange Scene

Yeero. Foto Mathilde Mågård Hansen

Gyros fra Yeerro

En lille bid af Grækenland er der ingen, som har taget skade af – heller ikke i Roskilde.

Til venstre for Orange Scene finder du Yeerro, som vi kender fra København af.

Gyros er en form for græsk pita – med tzatziki, naturligvis – og du vælger selv om den skal være veggie eller med gris.

Uanset hvad skal du helt sikkert nok blive glad i maven.

Hvad: Yeerro
Hvor: Til venstre for Orange Scene

Dixi Burger. Foto Mathilde Mågård Hansen

Kyllingeburger fra Dixi Burger

Gode gamle Dixi Burger er muligvis et af Roskildes mest legendariske spisesteder, men i år er der sket noget vildt.

De har nemlig udskiftet deres oksekødsburger med en af kylling, da festivalen har fået nye CO2-kvoter.

Det gør dog intet dårligt for burgeren, hvor bøffen dog mest smager som en kæmpe frikadelle akkompagneret af en masse dressing.

Går det helt galt bare med tanken om at undvære oksekød, så kan du trøste dig selv med, at man kan tilkøbe både ost og bacon – så er det næsten det samme.

Hvad: Dixi Burger
Hvor: I smatten

Wicked Rabbit. Foto Mathilde Mågård Hansen

Dhal fra Wicked Rabbit

Sidste år erfarede vi, at et godt, billigt måltid mad kan man få hos Wicked Rabbit, og i år er ingen undtagelse.

Her er nemlig dhal med ris på menuen til bare 55 kr., hvidløgs naan til samme pris og curry til kun 70 kr.

Ret gode priser sammenlignet med det normale niveau på festivalen, hvor du snildt kommer til at betale over 100 kr. for ét måltid.

Du finder Wicked Rabbit i The Hangout bagved Fauna-scenen.

Hvad: Wicked Rabbit
Hvor: The Hangout

Gorda (2024). Foto Mathilde Mågård Hansen

Arepas fra Gorda

Hvis du skal prøve noget helt anderledes, så skal du lægge vejen forbi den argentinske madbod Gorda, som til daglig er at finde på Vesterbro.

De sidste par år har de taget turen til Roskilde med de solide Arepas, som er et argentisk fladbrød lavet på majs.

Vælg mellem kylling eller svampe, og så skal vi nok love, at du nok skal blive mæt.

En perfekt bund som kombination til en kost, der måske ellers mest består af øl og andre drikkevarer.

Hvad: Gorda
Hvor: Overfor Gloria

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.